Suverénní Zemanová slaví třetí titul, stříbro pro Noskovou, bronz vybojovala Spěšná

Titul si podle očekávání si z domácího cyklokrosového šampionátu odváží Kristýna Zemanová, nejlepší juniorkou je provoročařka Amálie Gottwaldová

Povedenou generálku před blížícím se MS v cyklokrosu (2.-4.2.) obstaral v areálu Komora domácí šampionát, v pořadí již 73.  Tábor, coby mekka českého cyklokrosu byl dějištěm mistrovského závodu pošesté.

Na závodníky čekala tvrdá zmrzlá trať, jen s lehkým sněhovým popraškem, poctivou teplotu ale snižoval ledový vítr. Na startu elity a žen do 23 let bylo dvanáct krosařek, vedle favorizované Zemanové (Brilon Racing MB) vyrážela z první řady také Julia Kopecky (AG Insurance/Soudal Quick-Step), v dresu Cofidis silničářka Nikola Nosková, poměřit si síly přijela i Bikerka Simona Spěšná (jb/Brunex), ale i osminásobná mistryně republiky Pavla Havlíková (Lawi junior), která zanedlouho oslaví 40tiny. Jindy početný tým červeno-černých barev Brilon Racing byl tentokrát ochuzen o nemocnou Hladíkovou a Jeřábkovou.

Už od prvních metrů v terénu dávala najevo jasnou převahu Kristýna Zemanová, které se snažila chvíli stačit Julia Kopecky. Obě dámy si brzy získaly menší náskok, za nimi se formovala skupinka v čele s Noskovou a také další Nikolou – Bajgerovou, tempo držela i devatenáctiletá Simona Spěšná.

Smutná Julia Kopecky nakonec dojela až devátá

Jenže z boje o medaile zády vypadla Julia Kopecky, když při pádu poškodila řídítka a musela doběhnout po svých do depa.

V tu chvíli se na druhém místě usadila Nikola Nosková, která víc, než se soupeřkami polovinu závodu bojovala s chladem.

Kdo se těšil na napínavý souboj, dočkal se ho díky mladičké Simoně Spěšné a zkušené silničářce a cyklokrosařce Nikole Bajgerové. Obě závodnice jely v kontaktu na třetím, resp. čtvrtém místě až do posledního okruhu. Více sil nakonec měla závodnice v oranžových barvách švýcarského týmu jb Brunex a v cíli se tak radovala ze zaslouženého bronzu.

Ohlasy medailistek

Kristýna Zemanová: “Závod pro mě byl spíše takovým kvalitnějším tréninkem. Já jsem si hned od startu jela svoje tempo, tak jak se o to snažím v rámci Světových pohárů. Chtěla jsem mít rychle klid a to se povedlo a určitě by bylo dobré ještě o jedno kolo delší závod. Tento titul byl asi nejsnadnější ze všech,” řekla Kristýna Zemanová. Ta se nyní přesune do španělského Benidormu, kde ji předposlední závod seriálu SP. “A hned odtud do Hoogerheide, kde je poslední závod SP. Po něm pojedu zpět domu a budu trénovat v Mladé Boleslavi odkud pak pojedu do dějiště MS zde v Táboře,” dodala Zemanová. 

Nikola Nosková: „Jsem docela spokojená, nečekala jsem, že bych mohla bojovat takhle o medaili. První kolo jsem byla promrzlá a dost holek mě zablokovalo, ale pak jsem se dostala dopředu a jela si svoje tempo. Určitě jsem těžila se soustředění se silničním týmem, které mám za sebou. Teď jedu zase najíždět do tepla, na MS se nebudu speciálně připravovat už ani teď. Táborská trať je výkonnostně spravedlivá, a pokud pojedu, po polovině závodu z toho můžu jen těžit,“ doplnila.

Simona Spěšná: “Věděla jsem, že jsem v technice lepší než Nikča, byla jsem tady potrénovat s taťkou ve čtvrtek, takže jsem si ty zatáčky projížděla čistě, plynule. Jsem po soustředění ve Španělsku a myslím, že jsem tam získala dobrý tah a tady mi to sedlo, tady na té trati je dost míst, kde to šlo využít. Prioritou jsou ale pro mě pořád biky, do přípravy jsem naskočila až na přelomu listopadu a prosince, zatím nejezdím žádné úseky, intervaly, jedu z objemu, intenzitu jen na těch několika závodech,” nastínila svou přípravu Simona, která je v širším výběru pro OH v Paříži.  

Juniorský titul pro Amálii Gottwaldovou

Zatímco v rámci Českého poháru jezdily juniorky vždy společně s ženami, tady na MČR měly start samostatný.  O jednu minutu za elitními ženami se do souboje o titul pustilo celkem jedenáct mladých slečen.

Podle výsledků ze světové juniorské soutěže se měla o titul rovnocenně poprat dvojice nejlepších Amálie Gottwaldová (CP team) a Kateřina Douděrové (Jaroslav Kulhavy Cycling Team). Ale i tady kartami zamíchaly technické problémy, ty potkaly Katku v druhém kole a ona tak ztratila kontakt se svou rivalkou.

O medaili se chtěla poprat i Anička Panušová, startující nově v barvách Brilon racing teamu, po výborném startu, kdy se pohybovala na druhém až třetím místě, ji v předposledním kole postihl defekt a bylo po nadějích.

Mistrovský dres si tak odvezla Amálie Gottwaldová, stříbro Katka Douděrová a z bronzu se radovala Daniela Hezinová (Doltcini – Watersley R+D Cycling Team).

Ohlas novopečené mistryně Amálie Gottwaldové: „Lehké to rozhodně nebylo, to poslední kolo bylo už dost náročný, ale já jsem si to strašně moc užívala, každou zatáčku, každý výjezd. Mistrovství světa bude těžké, konkurence je veliká, ale já slibuju, že do toho dám úplně všechno. Přála bych si být v top pětce, a víc….to nechci předbíhat,“ zmínila směrem k vrcholu sezóny talentovaná závodnice, která patří k oporám reprezentace i na horských kolech.

Výsledky:

Ženy Elite
1. Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team)  44:55
2. Nikola Nosková (Cofidis) +1:12
3. Simona Spěšná (jb Brunex Superior)  +1:48
4. Nikola Bajgerová (MAT Atom Deweloper)  +2.16
5. Pavla Havlíková (Lawi Junior Team) +2:29

Juniorky
1. Amálie Gottwaldová (CP Team) 47:36
2. Kateřina Douděrová (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) +0:17
3. Daniela Hezinová (Doltcini Watersley) +1:02
4. Anna Hrdinová (Sport Races) +1:27
5. Anna Panušová (Brilon Racing Team) +1:44 

0:44:55.9

Kompletní výsledky ZDE

 

Foto: cover Jan Brychta

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková