Adéla Holubová suverénní vítězkou v Touškově

První díl ČP horských kol i první přímý souboj o nominaci na OH pro sebe získala mladá bikerka týmu Rouvy Specialized

Český pohár XCO 2024 má za sebou povedený otvírák. Již po šesté se bikerky a bikeři sešli v Městě Touškov, kde se organizátoři blýskli opět upravenou a novinkami vyšperkovanou tratí, ale i skvělým servisem pro závodníky, doprovod a fanoušky. Výborná káva, jídlo, kde si vybral dietář i mlsoun, vše za fajnové ceny, stan s dostatkem místa na sezení. Pojďme ale k závodění.

Letošní Český pohár je pětidílný a v prvních třech závodech se bojuje nejen o body do nejvyšší národní soutěže, ale také o body do nominace pro OH v Paříži.  To se především týká ženské kategorie. A právě v Touškově se letos poprvé v přímém souboji utkaly dvě největší favoritky na cestu pod olympijské kruhy: zkušená Jitka Čábelická (GAPP Systém Kolofix) a letos třiadvacetiletá Adéla Holubová (ROUVY Specialized).  

Na startu, který byl naplánován na tradiční půl druhou po poledni, nakonec chyběla největší hvězda, vítězka letošního Cape Epicu Anne Terpstra, i tak ale bylo pole žen, juniorek i kadetek slušně obsazené.

V úvodním okruhu z šesti předepsaných se brzy na čele usadila Jitka Čábelická, stíhaná domácí závodnicí Adélou Holubovou a obě získaly na zbytek pole znatelný náskok. Na pohled oťukávaná, kdo jak je na tom se silami se ale už v druhém kole změnila v úspěšný útok mladší z dvojice. Závodnice v barvách Rouvy Specialized převzala vedení a kolo od kola navyšovala náskok a do posledního kola si vezla bezpečný náskok přes půldruhé minuty, který si také dovezla do cíle.

„Jelo se mi krásně a je to moje neoblíbenější trať na světě, nejenom proto, že je to doma, ale trénuju tady od malička, baví mě, znám tu každý kořen. S tím souvisela i taktika, kdy jsem chtěla nastoupit Jitce před technikou právě proto, že to tu mám perfektně najetý,“ popisovala průběh závodu Adéla. „Vyšlo to napotřetí. Z rozdílu, který byl nakonec mezi námi jsem docela překvapená. Uvědomila jsem si v posledním kole, že když neudělám chybu tak to musí vyjít,“ užívala si vítězství Adéla, která si zároveň připsala důležitý výsledek směrem k nominaci na OH.

Jitka Čábelická projela cílem na druhém místě, v její tváři ale rozhodně nebylo vidět zklamání. Olympionička z Tokia pogratulovala své soupeřce a na její adresu vyslovila spousty chvály. „Chtěla jsem zaútočit od startu, ale Áďa dnes předvedla super výkon, byla silnější. Já jsem se snažila jsem se jet, co to jde, ale jela líp, byla rozhodně silnější v kopcích a zcela zaslouženě vyhrála.“

 

Velmi pěkný výkon předvedla další z mladých závodnic Simona Spěšná. Tak se snažila v úvodu držet na kontakt s Jitkou a Adélou, usadila se na třetím místě a to dokázala bezpečně opanovat po celý závod.

„Byl to asi můj první závod, do kterého jsem nastupovala bez nějakých cílů, o to víc mě překvapilo, že jsem dokázala držet bojovně nastavenou hlavu až do konce. Nakonec jsem odjela pěknej závod, i když holky jsou ještě jinde, ale to tak je. Dokázala jsem se popasovat i s tím, že moje kolo dnes mělo trochu „nemocnej den“, kluci v depu si s tím poradili suprově, takže jsem moc spokojená,“ zmínila Simča technický problém s povoleným sedlem.

V elitě na druhém a celkově na čtvrtém místě dojela Jana Czeczinkarová (Elmtrade Racing Team), jedno místa před maratonskou specialistkou Karlou Löffelmann (Česká spořitelna Accolade.

 

Mezi juniorkami se na nejvyšší stupeň nakonec prosadila zahraniční bikerka Regina Bruchner z Maďarska, s níž ale svedla statečný souboj o rok mladší závodnice Dukly Praha Hanka Viková. V cíli obě mladé naděje dělilo necelých 20 vteřin. Na třetím místě dojela se ztrátou necelé minuty Lucie Bořánková (Rouvy Specialized).

Kadetkám, kterých se na startu sešly čtyři desítky vévodila Klotylda Sluková, ale tu postihl defekt, propadla se na 6.místo a tak se v cíli z vítězství radovala Barbora Bukovská z DK BIKESHOP Racing Teamu.

Další díl Českého poháru hostí za dva týdny tradiční zastávka – šumavský Zadov.

Výsledky ženy Elite + U23
1. Adéla Holubová (Rouvy Specialized) 1:28:41
2. Jitka Čábelická (GAPP System Kolofix) +1:37
3. Simona Spěšná (jb Brinex Superior Factory) +3:17
4. Jana Czeczinkarová (Elmtrade Racing) +5:39
5. Karla Löffelmann (Česká spořitelna Accolade) +5:57

Výsledky juniorky
1. Regina Bruchner (HUN, Green Zone ZKSE) 1:02:42
2. Hanka Viková (Dukla Praha) +0:19
3. Lucie Bořánková (Rouvy Specialized) +0:58
4. Kateřina Doušková (Czech Multisport Coaching) +1:16
5. Dorota Vojtíšková (Climberg Sport Team) +1:45

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková