Jak vzbudit u dítěte vztah ke kolu – jízda nejmenších

Máme tu jedno téma, o které jste si psaly v naší anketě – jak získat srdíčko našich nejmenších pro “kolo jízdu”. V našem seriálu přinášíme rady, jak díte zaujmout, zabavit, nepřetížit a hlavně co ohlídat, aby byla jízda bezpečná. Dnes se věnujeme těm nejmenším…

Pozitivní vztah k jízdě na kole získá malinké dítě pouze v rodině, za více či méně násilného působení rodičů. Když se cyklistům narodí dítě, začnou přemýšlet, jak pokračovat ve své milované zálibě, ale zároveň nešidit prcka, který si s přibývajícím časem vyžaduje čím dál víc pozornosti a tudíž i času. Pokud není po ruce milující „hlídací“prarodič, dostanou se ke slovu vozíky za kolo typu Croozer, Chariotte, atd.  Cyklista rodič na kole sice sedí a šlape, ale na rovinu – s volností a pohodou vyjížděk, na které byl zvyklý v době před narozením dítěte, se musí dočasně rozloučit.

Co si ohlídat ?
Čas výjezdu a doba trvání výletu rozumný rodič přizpůsobí dětskému rytmu, rovněž i trasa se musí promyslet dopředu .  Mnohdy bude totiž těžké držet se zásady najít cestu bez  aut a také  bez výmolů. Tento způsob „rodinné cyklistiky“ lze provozovat přibližně do dvou let věku dítěte.  Potomek přibývá na váze a hlavně u něj začíná zájem o vlastní pohyb a tak přichází prostor pro výběr prvního stroje.

První stroj – odrážedlo !
Po prvních narozeninách (kdy přesně, to  záleží na individualitě dítěte) je čas pořídit  nejoblíbenější stabilní plastová odrážedla – motorky rozmanitých barev,  značek a velikostí.  Jsou levná, lehká, snadno ovladatelná a dobře se nosí maminkám.  Dítě si zvyká na nový typ pohybu, zapojuje novým způsobem dolní končetiny, seznamuje se nevědomky se základy fyzikálních zákonů (rychlost, síla, gravitace, dostředivá, odstředivá síla). Jde často o první vlastní stroj, které ovládá dítě samo, o který si může samo pečovat.

 

Pokud holčička touží po růžové variantě s nálepkou princezny, doporučuji vyhovět, byť ve sklepě čeká zelená motorka po bráchovi. Chceme s dětmi trávit příjemný čas aktivním pohybem a ne den co den utírat krokodýlí slzy naštvané princezny a nosit nelíbivou motorku v ruce.

 

 

 

5 rad jak malého cyklistu motivovat
1. Možnost svezení zařazujeme několikrát denně do programu, malého jezdce do jízdy nenutíme, trpělivě nabízíme.
2.  Vybíráme příjemný, hladký a bezpečný terén bez automobilů a bez nebezpečných svahů.
3. Jízdu vždy prokládáme dalšími činnostmi, např. hledáním pokladu (müsli tyčinky), skákáním přes překážky (klacíky, skvrny na chodníku, kaluže), házením (šišek), běháním, plazením .
4. Nezapomeňte na svačinku a pití. Malý cyklista má větší  energetický výdej, než při běžné hře.
5. Pokud popustíme uzdu fantazii a doprovodíme činnost příběhem, pohádkou, máme vyhráno.

Plastové odrážedlo je i výborné pro rychlý návrat domů s unaveným dítětem – prostě ho posadíme a rychle dotlačíme, naše záda a ruce zůstanou ušetřena od nošení.  Již na plastové odrážedlo je vhodné zakoupit helmu a trochu motivačně, ale rozhodně i jako bezpečnostní prvek, doporučuji  cyklorukavičky proti odřeným dlaním v případě pádu.

 

Skoro KOLO
Rok uteče rychleji než voda a ke druhým narozeninám může tatínek vybrat další vozidlo a tím je „jednostopé“ odrážedlo  (doporučuji s nafukovacími pneumatikami),  na kterém už dítě musí udržovat rovnováhu. Helmičku má prcek již z plastové motorky, rukavičky také.  Odrážedlo dokáže vyvinout vetší rychlost, je obtížnější se na něm udržet a zatáčet.

Malý jezdec zpočátku popochází a drží stabilitu oběma nohama. Postupně se otrkává a dovolí si víc a víc a nakonec chytí balanc a zvětšuje vzdálenost ujetou na jeden odraz. Děti zvedají nožičky a užívají si rychlost a volnost pohybu. Je velmi výhodné zakoupit odrážedlo s brzdičkou, která blokuje zadní kolo. Malý jezdec se učí správnému návyku používání brzdy, trénuje malé prstíčky na stisk brzdové páčky. Nicméně nohy, přesněji řečeno špičky botiček jsou zásadním brzdícím prvkem.

Pravidla pro „trénink“ na odrážedlech jsou stejná jako u plastové motorky, jen vzdálenost a rychlost se zvětšuje.

Dítě mezi 2-3 rokem navíc ocení i přítomnost kamaráda, se kterým se lze honit, kterého jde předjet, se kterým si lze vyměnit stroj…

Schopnost soustředění se s věkem prodlužuje, stále však jsou měrnou veličinou minuty.

Rady pro bezpečnou jízdu
1. Mějte na paměti, že po dítěti nemůžete v žádném případě chtít, aby sledovalo provoz.
2. Zapomeňte na  pokyny „Jeď vlevo, zahni vpravo“, tomu tahle malý prcek neporozumí.  Používejte raději konkrétní pojmy jako: „Jeď za paní s kočárkem, zahni do kopečka, odboč tam, kde máš zvoneček…“.
3. Vyhněte se nebezpečným situacím a zbytečným stresům, základem je bezpečná volba terénu a profilu.
4. Dvouleté dítě absolutně nemá kapacitu předvídání. Proto je nejvýhodnější je rozlehlý park, kde si bude jezdit bez našich častých zásahů.

 

Naše typy na jednostopá odrážedla :

Author pro nejmenší, dvě barevné varianty, pro kluky a holčičky

http://cz.author.eu/detska/odrazedla/author-catty-2015-ua42830101

 

Pre Girls-Blue
Pre Girsl Blue – lehké 12´´ kolo světoznámé značky GIANT pro malé slečny, nastavitelný výška sedla i řidítek, kolo  tak roste s vašim cyklistou

 

http://www.giant-bicycles.com/cs-cz/bikes/model/pre.girls.sky/20553/80189/

 

Červený krasavec od zn Kellys potěší kluky i holčičky,má nastavitelnou výšku sedla i řidítek, brzdičku

http://www.kellysbike.com/CZ/jizdni-kola-2015/detska-kola/kellys-kite-12-race#.VUflcfntmko

 

Veselé kolo MOJE, od Amuletu

http://www.amulet.cz/cs/kola/detska-kola/

 

Lehké, nastavitelné, veselé kolo zn Ghost

http://www.mojekolo.cz/ghost-powerkiddy-12-purple-2015

V příštím díle se posuneme zase o rok dál…

 

Autor: MadlaF a KajaP

 

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková