10 potravin, které povzbudí váš imunitní systém

Není nic horšího, než když se o vás začne pokoušet nemoc přesně v čase, kdy se vám to skutečně nehodí ! Napadne vás jako první sáhnout po lécích ? Máme pro Vás lepší tip. Zkuste raději potraviny, co povzbudí vaší imunitu. A udělejte to hned. Prevence je přeci nejvíc !

Není nic horšího, než když se o vás začne pokoušet nemoc přesně v čase, kdy se snažíte posunout svou kondici, plníte týdny poctivě sportovní (i výživový) plán a teď, těsně před událostí,  na kterou jste se připravovaly několik měsíců –  ať už je to závod nebo aktivní dovolená je „něco“ špatně.  Imunita začíná pokulhávat…..

Dobrou zprávou je, že mírné, pravidelné cvičení , zdravá strava a samozřejmě pobyt na čerstvém vzduchu, je pro váš imunitní systém posilující. Naopak – tou špatnou je,  že tvrdý trénink, vyčerpávající zatížení  rozhodně dobré není .  I když máte pocit, že se intenzivní aktivitou vypotíte, naopak Vaše tělo se i tím oslabí a pak už nemá schopnost odolat útokům bacilů.
Stejně tak imunitu oslabuje drobné zranění, které téměř přehlížíte (odřené, hnisající koleno, bolavý zub).

Jak tělu dlouhodobě pomoci ? Existuje spousta potravin, o kterých  je známo, že posilují imunitní systém.  Tím, že je budete pravidelně zařazovat do svého jídelníčku si nejen pochutnáte, ale získáte tím (spolu s výše zmiňovaným aktivním životem) celkově větší odolnost.

Zde jsou některé z nejlepších ….

Probiotický  jogurt


Probiotika v jogurtu poskytují dobré bakterie, které udržují váš žaludek spokojený , což je důležité, protože bakterie v něm a ve vašich střevech ovlivňují vývoj chemických látek a buněk, které rozvíjejí imunitní systém.

Jistě mi dáte za pravdu, že dobrý pocit, co se stravování týče, vede k duševní pohodě, ta se pak přenáší i díky serotoninu (hormon štěstí), k spokojenosti celkové. Takže krásně uzavřený okruh!

Kromě jogurtu můžete zvolit  probiotický  nápoj, ale zohledněte množství cukru, některé produkty bývají hodně doslazovány a tím se pak přínos trochu ruší. Přírodní jogurt, obsahující živé kultury obvykle obsahují mnohem méně cukru.

 

Hovězí maso


Hovězí maso má vysoký obsah zinku – což je živina, která v mnohých zdravých receptech  chybí. Nedostatek zinku může vést k únavě ale i například k zvýšenému riziku  infekce. Zinek je velmi důležitý pro  rozvoj bílých krvinek, které se  podílí na fungování imunitního systému.

Je to také skvělý kompletní protein, a obsahuje kreatin, tedy důležitá věc pro regeneraci svalů a další výkon.

 

Česnek


Česnek již dlouho používá pro posílení imunitního systému, protože má antiseptické a protiplísňové účinky. Ale obsahuje také  vitamin B a vitamín C. Testy zjistily, že je syrový česnek mnohem silnější než penicilin nebo tetracyklin. Přitom neničí zažívací flóru ve střevech, kterou ničí právě farmaceutická antibiotika. Na rozdíl od nich česnek nenarušuje imunitní systém, ve skutečnosti jej posiluje.

Pokud cítíte oslabení, máte pocit „že na vás něco leze“, pochutnejte si na stroužku česneku jen tak. Allicin, aktvní látka uvolňující se při kousání česneku, výrazně stimuluje imunitní systém.

 

Zelená listová zelenina


Kapusta, špenát a brokolice jsou  příklady potravin, které jsou plné kyseliny listové, obsahují železo, což je důležité zejména pro menstruující ženy. Tyto listové zeleniny mají  také vysoký obsah vitamínu C, proto se snažte je upravovat jen mírným varem, aby se zachovaly jejich živiny. Mladý špenát je vynikající i za syrova do salátů nebo do smoothe.

 

Zelený čaj


Zelený čaj patří v posledních letech mezi nejoblíbenější druh čaje. Dokáže udržet naši mysl svěží , povzbudit organismus při únavě, má „zahřívací“ účinky a především je bohatý na antioxidanty, jenž dokážou tělo zbavovat tzv. „volných radikálů“, (ty jsou podhoubím pro vznik nádorových onemocnění, ucpaných tepen, apod.). O užívání při redukci váhy psát ani nemusíme- ale stejně je vždy potřeba doplnit pohybem J.

A ještě jeden tip :pokud máte čaj čerstvě uvařený, inhalace horké páry vám pomůže uvolnit ucpaný nos !

 

Žampiony 


To,  že mají houby nízkou energetickou hodnotu je všeobecně známo. Dalším jejich přínosem je poměrně vysoký obsah bílkovin, vlákniny a také provitaminu D2. A opět jsem u antioxidantů – i ty totiž houby obsahují, stejně tak minerální selen. Jeho nízká hladina oslabuje imunitu, jste o krok blíž k nežádoucímu nachlazení.

 

Kurkuma


Koření, které je známé pro své  protizánětlivé účinky. Pozor – nepleťte si – kurkuma je žlutá,  oranžové je kari. Vysoké koncentrace kurkuminu jsou tím, co dát kurkumě nejen barvu, ale pomáhá snížit horečku a má také protizánětlivé schopnosti.

 

Pomeranče a citrusové plody


Obvykle číslo jedna na seznamu nákupu,  pokud začnete pociťovat první příznaky nachlazení. Samozřejmě důvod je nasnadě– vysoký obsah vitamínu C, který je silný antioxidant, urychluje látkovou výměnu a působí i jako prevence, . Citrusy obsahují dále podstatné množství vitaminu A, ale ivápník, draslík a hořčík. Takže pokud bacily zaútočí – šup na nákup!

 

Mandle


Vitamin E je často přehlížen, když mluvíme o udržení zdravého imunitního systému, ale opak je pravdou.  Mandle obsahují  vitamin E i „zdravý“ tuk, který je pro absorpci vitaminu E potřebný. Tak máme rvonou „dva v jednom“. Zkuste pro své zdraví jíst pravidelně 10 mandlí denně.

 

Zázvor


Fenomén posledních let – ale právem. Zázvor obsahuje  gingerol – který má podobné vlastnosti jako capasicin, které najdete v chilli papričkách. Předurčuje jak chuťové vlastnosti, tak i ty léčivé. Jeho pálivá chuť zahřívá tělo a má antibakteriální účinky a pomáhá mimo jiné i při zažívacích potížích. Kromě zázvorového čaje mužete ,např. při začínající bolesti v krku žvýkat zázvor kandovaný.

Autor: Kaja P.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková