Dýchám líp? 8 týdenní test dýchacího trenažeru POWERbreath.

Před osmi týdny jsme vám na našem webu představily dýchací trenažer Powerbreath a zároveň odstartovaly dlouhodobý test přístroje, respektive účinnost jeho používání, díky kterému se mají vylepšit dechové parametry.Jak to dopadlo?

 

Snaha o vylepšení efektivity dýchání je nejen mezi sportovci, ale také u indisponovaných lidí po respiračních nemocech nebo u astmatiků. Právě u nich se často volí podpůrná léčba medikamenty, ale ne vždy je to jediná možnost, která vede k zlepšení stavu. Tou přírodní a velmi snadnou je využití dechového trenažeru. Princip práce, respektive tréninku“ s Powerbreathem je jednoduchý – přístroj vám klade odpor při nádechu, a tudíž nutí dýchat silově a tím vy posilujete svaly, které se na nádechu podílí.

 

_mg_6191

 

Dýchací trenažéry jsou v mechanické nebo elektronické verzi, prvně jmenované jsou určené pro začátečníky, lidi s respiračními problémy.  Stupňování zátěže je manuální, elektronické modely jsou sofistikovanější, mají kontrolní display, možnosti testovacího, tréninkového nebo zklidňujícího pozátěžového programu, některé modely disponují softwarem pro analýzu v PC.

 

Na vlastní kůži

Můj vstupní test stanovil základní hodnoty a zároveň mě zařadil na pomyslný žebříček běžné  populace. Lehký podprůměr. Žádné překvapení se nekonalo, patřím mezi alergiky a astmatiky. Přestože mám poměrně slušnou kondičku, právě dech je to, co mě mnohdy limituje.  Odhodlaně jsem se pustila do tréninku, který spočíval v ranním a večerním dýchání, zhruba 25-35 silových nádechů. Dvakrát denně pár minut je ta optimální varianta.

 

historie-cerv

 

Ranní  10 – 20 ti minutový rituál, při kterém si téměř pravidelně rozhýbávám tělo se tedy rozšířil o závěrečné dýchání. Kabelková velikost mého růžového společníka je výhoda při cestování kamkoliv, jen ho nezapomenout. Ale stane se, jsme jen lidi. Tu a tam nějaká mezera v pravidelnosti tedy vznikla. Pokud bych měla ohodnotit férově tuto veličinu, dávám si na stupnici od 1 do 10, poctivých 7 bodů.

První zlepšení  je o pocitu

Stačily necelé tři týdny a už jsem posouvala stupnici zátěže o jeden díl. Doporučení je takové, že máte na konci své dýchací série (tj. cca 30 nádechů) vnímat únavu bránice. Pokud to zvládáte, zvýšíte si jednoduše dýchací odpor.  Tohle zlepšení mě motivuje do dalšího cvičení.

 

_mg_6221
Navýšení nádechového odporu se nastaví jednoduchým otočení pístu na požadovanou úroveň. Stupnice je od 1 do 10.

 

Bez zátěže není srovnání.

To jsem si uvědomila při pohodové vyjížďce na kole, kdy jsem o své zkušenosti s Powerbreathem vyprávěla své spolujezdkyni. O to překvapující byl můj pocit o pár dní později, při plaveckém tréninku. Nutno dodat, že tréninku kondičního charakteru. Tady totiž mnohem víc pracujete s omezeným přísunem kyslíku, na nádech a výdech je méně času. Poprvé jsem poprvé pocítila změnu při sportovní aktivitě.  Nádech byl plnohodnotnější, snazší získat potřebný objem vzduchu do plic.

Den D a čas sofistikovaného porovnání.

Hned po pozdravu se zástupcem společnosti  Respiration.cz,, Alešem Zárybnickým, která Powerbreath dováží, jsem se raději přiznala, že poslední období nebylo úplně ideální a můj trénink se zúžil na 3-4 cvičení za týden. Následovalo opět jednoduché měření – tři hluboké nádechy, program, mezitím zaznamenával mé snažení a na monitoru se zobrazovaly křivky.  Po chvíli už se mi dostalo prvních pozitivních čísel, síla nádechu se zvýšila, počítač vyhodnocuje zlepšení o víc jak 26%. Podobný procentuelní nárůst je i u rychlosti nádechu, necelých 10 % je pak zvýšení objemu plic, respektive jejich využitelnosti. To je zásadní parametr.

 

pb2

 

pb2-now

 

Sympatický závěr

Osm týdnů cvičení, které skutečně zabere pár minut a stačí jen trochu vůle, aby se stalo vaší každodenní součástí. Navíc, po dosažení zlepšení již stačí pro udržení stavu snížení četnosti na 3-4 dny v týdnu, tj. 6-8 cvičení. Pozitivní výsledek je logicky motivující, a pokud vezmu v úvahu pořizovací cenu základního modelu (1590,- Kč), jednoduchou obsluhu i údržbu, jde o užitečnou věc, která udělá dobrou službu každému, kdo se věnuje sportu a to nejen v závodní rovině.  A když můžeme posilovat nohy, břicho, proč ne bránici, že?

 

_mg_6199

 

Tech info

Co se hodnotí a co zlepšuje?
S-Index: měří sílu vašeho dýchacího svalstva. Naměřená hodnota S-Indexuje zobrazena na stupnici „slabá úroveň – výborná úroveň“, která znázorňuje a hodnotí obvyklou úroveň síly nádechového svalstva u osob stejného věku, výšky, váhy a pohlaví. 

PIF: je ukazatel maximální rychlosti, kterou vdechujete vzduch do plic. Ukazatel vypovídá o rychlosti, s jakou jsou Vaše nádechové svaly schopné kontrakce (stažení). Po několika týdnech tréninku nádechového svalstva byste měli dosáhnout zlepšení hodnoty průtoku. 

Volume: měří, kolik vzduchu jste nadechli během testu. Maximální objem vašich plic je ve skutečnosti o trochu větší, ale údaj z testu ukazuje, s jakým množstvím reálně pracujete. Byť se ve většině případů objem plic výrazně nezvětší, přesto ten, kdo má slabé nádechové svalstvo, může pravidelným tréninkem objem vzduchu, který je schopen získat na jeden nádech, zvýšit, využít tak maximálně svůj fyziologicky daný objem plic.
Foto: redakce DNK

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková