Nikola Nosková mistryní Evropy v silničním závodě žen do 23 let!

Nikola Nosková dnes dosáhla historického úspěchu, když naprosto suverénně ovládla silniční závod evropského šampionátu mezi ženami do 23 let. Velmi dobře si vedly také české juniorky, dvě z nich se vešly do první desítky.

Třetí den konání Mistrovství Evropy v silniční cyklistice byl ve znamení prvních silničních závodů. A českým barvám to opět cinklo! Po bronzu ze čtvrteční časovky si pro nejcennější kov a také titul mistryně Evropy dojela jedenadvacetiletá Nikola Nosková.

Na 73 závodnic čekalo celkem 108 kilometrů. Hned v úvodních kilometrech se startovní pole začalo trhat. Z pohledu budoucího průběhu nastal rozhodující moment ve druhém okruhu, kdy začala tempo udávat právě Nikola Nosková. Krok s ní udržela pouze vítězka čtvrteční časovky Aafke Soet (Nizozemsko) a Elena Pirrone (Itálie). Vzhledem k tomu, že Italka odmítala spolupracovat, rozhodla se Nikola dále tempo stupňovat  a pokračovala osamoceně na čele závodu. Od čtvrtého okruhu tak už pouze kontrolovala svůj náskok na své soupeřky a zaslouženě si tak dojela pro evropský titul.

finish

„Závod mi výborně sedl, trať mi vyhovovala. Neměla jsem žádnou krizi, v podstatě jsem si jen jela svoje tempo. Úsek na kostkách mi ho vždycky trochu rozhodil, dlouhé stoupání na Kudlov mi ale naopak sedělo. Ke konci už jsem se snažila odpočívat ve sjezdu a na rovině pod ním, abych to vydržela až do cíle. Tomu, co se vlastně děje jsem začala věřit až na horizontu před cílem, jsem moc šťastná, je to zatím můj největší úspěch v kariéře,“ zářila v cíli vítězná Nikola.

 

Radost nám udělaly i závodnice v juniorském závodě. I tady se startovní pole rozdělilo na drobné skupinky už ve druhém kole ze sedmi. Na čele se ustálilo duo Hannah Ludwig (Německo) a Aigul Garejeva (Rusko), které stíhala šestičlenná skupina, kde jsme měly hned dvě naděje v podobě Veroniky Jandové a Terezy Sáskové. Německé závodnici začaly docházet síly a byla šesticí dostižena, před posledním okruhem navíc do skupiny dojela také ukrajinská závodnice. Do závěrečného okruhu tak najíždělo pohromadě osm závodnic, které bojovaly o stříbrnou a bronzovou medaili. Veronika Jandová chtěla využít svých kvalit ve stoupání a pokusila se v závěru posledního stoupání svým soupeřkám nastoupit, bohužel se jí nepodařilo vytvořit náskok, a tak se rozhodovalo až v závěrečném spurtu. Veronika nakonec obsadila celkové 7. místo, úspěch pak podtrhla ještě 9. místem Tereza Sásková.

„Cítila jsem se dnes dobře, nedostavila se ani žádná krize, závod jsem si docela užila. V závěru jsem zkoušela nastoupit, bohužel to ale nevyšlo. Skupina poměrně dobře spolupracovala, nejtěžší pro mě byl úsek na kostkách, tam už jsem se ke konci obávala křečí. Byl to jeden z mých prvních velkých závodů, takže i tak jsem spokojená,“ svěřila se Veronika, která má určitě ke spokojenosti důvod.

Zdroj: TZ, Judita Lorencová
Foto: Josef Vaishar/cycling.photography

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková