SP Val di Sole: Údolí slunce rozzářilo oči Maji Wloszczowske, Jitka Škarnitzlová těsně za první třicítkou

Pád v zaváděcím kole vyřadil největší favoritku Anniku Langvad, v nemocnici skončila i česká reprezentantka Karla Štěpánová. Dramatický závod rozhodla v samotném závěru polská bikerka Maja Wloszczowska a po dlouhých šesti letech se radovala z vítězství ve Světovém poháru.

Po víc jak měsíční přestávce pokračoval čtvrtým dílem Světový pohár horských kol, tentokrát zavítal do známého italského střediska Val di Sole. Byl to víkend plný cyklistiky, vždyť se tu vedle short tracku a cross country setkaly světy fourcrossu i downhillu.

Neděle patřila olympijské disciplíně, program byl od rána nabitý a nenechal fanoušky ani na chvíli oddechnout. Trať doznala od loňského roku několika změn, které jí šly k duhu. Okruh měřící necelé 4 kilometry s převýšením 160m zdobily zavřené serpentiny, dnes už nepostradatelné úseky zvané rockgarden, hravá sekce s prvky BMX měla i nový pumptrack. Ale taky se tu stoupalo a to docela ostře, jeden z úseku měl 17% sklon a to už pěkně tahalo za nohy.

sp-valdisole-2018-xco_(1_of_1)-6

Nejprve se na start postavily bikerky z kategorie U23, kde jsme měli dvojí zastoupení, Janu Czeczinkarovou (Mitas Trek)  a Barboru Průdkovou (Head Pro). Bohužel ani jedné se závod nevyvedl podle představ, Jana skončila na 21.místě a zůstala daleko za svým letošním maximem. „Měla jsem tréninkový výpadek kvůli zánětu šlachy, ale chtěla jsem to zkusit, bohužel dnes to nebyl dobrý den. Neměla jsem moc dobře najetou trať, přijeli jsme totiž večer před závodem, tak se to sešlo všechno dohromady, ale jedu dál a už se těším na další závodní víkend, kdy mě čeká premiéra na startu mistrovství Evropy v silniční cyklistice“, nastínila Jana své italské trápení i vidinu lepšího výkonu v nadcházejícím závodě. Nominaci na silniční Evropu, kterou hostí moravská metropole, si dvaadvacetiletá bikerka vyjela na nedávném republikovém šampionátu  svým 4.místem v elitním závodě žen. 

Pro Barču to dopadlo ještě hůř, u jejího jména je ve výsledkové listině zapsáno DNF.“ Měla jsem špatně utaženou zadní osu a každé kolo mi nešlo řadit o jeden převod méně, takže ve třetím kole už jsem kopce běhala, protože to bylo moc těžký a ve čtvrtém mi to zadní kolo skoro vypadlo a urazilo mi to ventilek a měla jsem defekt kousek za depem. Takže už jsem celé kolo běžet nechtěla a závod jsem nedojela“, popsala své peripetie závodnice týmu Head Pro.

Nejlepší mezi mladými bikerkami byla suverénní opět  Švýcarka Sina Frei (Ghost Factory), která vedla od startu až do cíle a nenechala nikoho na pochybách, že duhový dres mistryně světa nosí právem. Její velká soupeřka Evie Richards (Trek Factory) se jí tenotkrát nedokázala přiblížit  na méně než dvacet vteřin. Na bronzové příčce bojovala Malene Degn (DEN, Ghost Factory).

 

sp-valdisole-2018-xco_(1_of_1)-5

Dvacet minut po poledni odstartoval závod elitních žen, tady jsme měli početnější zastoupení, vedle Jitky Škarnitzlové  ((GAPP System – Cabtech)a Karly Štěpánové (N1 BMC) to byla dvojice bikerek z týmu GT Opportunity Brno Hanka Ježková a Lucie Veselá.

První drama se odehrálo už v zaváděcím okruhu, kde ve velké rychlosti došlo k hromadnému pádu a to poměrně v přední části pelotonu. Bohužel závod přišel hned o dvě favoritky na přední umístění, s pochroumanou rukou dojela do depa Annika Langvad (Specialized Racing), o chvíli později ukazovaly kamery záběr na velmi smutnou Lindu Indergand, která kromě potlučeného těla měla i rozbitý bike.

Bohužel, podobný osud potka i českou závodnici týmu N1 BMC Karlu Štěpánovou, která se po výborném startu ocitla mezi nejlepšími, ale bohužel tentokrát to nebylo ku prospěchu věci.

Screenshot_20180709-095243

 

„Co k tomu říct…propracovala jsem se až kamsi k top 10, abych se vyhla kolizi a měla dobrou pozici před zúžením. Bohužel i na čele se padá. Viděla jsem jen jak Indergand a Tauber padjí a vzaly mě  s sebou. Těch kol tam bylo víc, já do nich spadla a zapíchla si řidítka do boku. Odvezli mě do nemocnice, tam jsem byla 5 hodin, šla jsem 2x na sono, jednou na rentgen, vůbec se jim to nezdálo….měla jsem velkou bouli na boku. Nakonec mě pustili, mám mít týden klid, dám tomu čas do úterý,uvidím, jak se budu cítit. 

Za týden další svěťák, chci to zkusit. Cítila jsem se dnes dobře, chci bojovat dál“, vylíčila své hodně krátké setrvání v závodě česká bikerka.

sp-valdisole-2018-xco_(1_of_1)-2

Zatím co pro tyto tři závodnice účinkování v italském díle SP  předčasně skončilo, na trati se sváděl urputný boj, se scénářem pro ženský závod až tak často nevídaný. Po trochu nervózním začátku a krátkém ataku úřadující mistryně svět Jolandy Neff, se od druhého kola na čele usadila pětice velkých jmen, tempo diktovala Pauline Ferrand Prevot, pronásledovaná Jolandou Neff, Kanaďankou Emily Batty, nechyběla zkušená Gun Rita Dhale Flesja společně s Majou Wloszczowskou. S menším odstupem bojovala osamocená mladička Švýcarka Alessandra Keller.

Až do předposledního okruhu se zdálo, že boj o první místo se odehraje mezi dvojicí Prevot a Neff, prvně jmenovaná udávala ostré tempo v kopcích, Neff pak zase ukazovala svou převahu v technických sjezdových pasážích, kde dokázala vždy celé skupině poodjet. Tentokrát se ale naplnilo rčení „dvě se perou a třetí se směje“. Nenápadně jedoucí Polka Wloszczwska v posledním kole nasadila v těžkém stoupání  ostré tempo a velmi brzy si vybudovala mírný náskok, kolem 10 vteřin. Rotrhala doteď kompaktně jedoucí skupinu, třetí jela Emily Batty, lehce zaostávala Gun Rita Dhale Flesja. Když už se zdálo, že švýcarská mistryně vedoucí Wloszczowskou stáhne, přišlo drobné zaváhání, kdy Neff musela zdolat krátký kopec mimo kolo a tak se jí týmová kolegyně opět vzdálila.

Naopak situace využila i skvěle jedoucí kanadská závodnice Emily Batty a posunula se na druhé místo. V tomto pořadí také projely cílem a sympatická brunetka si tak mohla po dlouhých šesti letech vychutnat své teprve třetí vítězství ve Světovém poháru.

36783105_2091759734198522_7420001031171342336_n

Jako první z českých závodnic dojela do cíle Jitka Škarnitzlová. Ta sice neměla svůj nejlepší den, ale umístění těsně za třetí desítkou nelze brát jako neúspěch. Jenže Jíťa umí víc a tak svůj výkon zhodnotila bez velkých vytáček.

„Dneska se nějak moc nevedlo až teda na Matese ( týmový parťák Matěj Průdek, v závodě do 23 let skončil na 9. pozici) Můj výkon…za mě ani spokojenost ani zklamání. Po startu se to vcelku rychle nadělilo, pár holek tam spadlo a čelo odjelo. Z mého pohledu a to byl vcelku povedený start, pak jsem ale každé kolo nějakou tu pozici ztratila. Myslím, že zlom přišel tak 3/4 kolo kdy sem začala trochu víc nakupovat. Dneska jsem hodně ztrácela v první půlce okruhu, kde byly prudší kopce a víc techniky, v té i ve sjezdech jsem dneska ztrácela docela dost, nebyla jsem si úplně jistá. Výkonnostně to taky nebylo úplně ono, takže celkově prostě jen „dobrý“. Ted si zahojit bolístky a další víkend znovu“, zmínila i své zhmožděné rameno, které má bolavé po nepříjemném pádu z pátečního tréninku.

sp-valdisole-2018-xco_(1_of_1)-3

Naopak s 37. místem byla spokojená Hanka Ježková, která si dojela pro jeden ze svých nejlepších výsledků v světové sérii. “Jsem strašně spokojená, říkala jsem si, že když budu do padesátky, že to bude úspěch, ale do čtyřicítky, to je velká paráda. Dneska mi to sedlo, trať mě bavila a tím to asi bylo,” nechala se slyšet osmadvacetiletá bikerka týmu GT Oportunity Brno.

Už za týden pokračuje pátým dílem Světový pohár, tentokrát bikeři zamíří do Andory a lyžařského střediska Valnord.

Výsledky Elite ženy:

 1. Maja Wloszczowska (POL, Kross Racing) 1:30:51 hod.
 2. Emily Batty (CAN, Trek Factory) +0:09
 3. Jolanda Neff (SUI, Kross Racing) +0:30
 4. Pauline Ferrand Prevot (FRA, Canyon) +0:38
 5. Gunn Rita Dahle Flesja (NOR, Merida) +0:41

 1. Jitka Škarnitzlová (GAPP System – Cabtech) +8:39
 2. Hana Ježková (GT Opportunity Brno) +10:51
 3. Lucie Veselá (GT Opportunity Brno) +11:51

DNF. Karla Štěpánová (N1 BMC Team)

Výsledky U23:

 1. Sina Frei (SUI, Ghost Factory) 1:01:08 hod.
 2. Evie Richards (GBR, Trek Factory) +0:26
 3. Malene Degn (DEN, Ghost Factory) +1:47
 4. Isla Short (Habitat MTB) +2:22
 5. Ronja Eibl (GER) +2:44

 1. Jana Czeczinkarová (Mitas Trek) +6:43

DNF. Barbora Průdková (Head Pro)

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková