České ženy už dnes vstupují do bojů na MS v silniční cyklistice

Juniorky na start! Dnes dopoledne se poprvé představí na silničním světovém šampionátu české závodnice, na programu je časovka jednotlivkyň…

Už včera se bojovalo v rakouském Innsburcku o první a paradoxně také poslední medaile a to v týmové časovce, které je na programu MS naposledy. Závod žen byl bez české účasti, překvapivými vítězkami se staly členky stáje Canyon-Sram, když porazily o necelou půl minut favorizované členky Boels-Dolmans.

Dnes se poprvé představí i české silničářky. Pondělní program zahajuje časovka juniorek, v úterý jedou svůj závod proti chronometru elitní ženy. Po dvoudenní pauze pak nastoupí juniorky do hromadného závodu, pro ženy je vyhrazená sobota.

Jak se naše pětice reprezentantek na měření s absolutní světovou špičkou těší a jaká jsou očekávání našich nejlepších závodnic jsme se zeptaly krátce před startem…

jandová
Jandová s Hájkovou čeká už dnes světové premiéra
Höhenprofil-Einzelzeitfahren-Juniorinnen
Program pondělního dne otvírá časovka juniorek v délce 20 km. Těžký profil by měl oběma vyhovovat.

Markéta Hájková – časovka, hromadný závod jednotlivkyň
mistryně ČR v časovce, 12. místo na ME v časovce

Trať jsem dopředu neznala, ale snažila jsem se ji nastudovat z internetu – jak časovku, tak hromadný závod, myslím si, že profil časovky by mi mohl sedět. No, procházka růžovým sadem to rozhodně nebude, ale těším se na to. Tréninky jsme se snažili přizpůsobit tomu, co mě tady bude čekat a posledních pár závodů, co jsem jela, byla taky hodně kvalitní příprava. Na konci prázdnin jsem strávila pár dní v Itálii na tréninkovém kempu, kde jsem okusila hned několika těžkých stoupání, ale jinak příprava byla v ČR. Ambice samozřejmě mám, ovšem jsem natolik pověrčivý člověk, že bych si to raději nechala pro sebe, nerada bych cokoliv zakřikla….

Veronika Jandová – časovka, hromadný závod jednotlivkyň
bronzová na MČR v hromadném závodě, 7. místo na ME v hromadném závodě


Trať by mě profilem měla sedět, takže se na oba závody těším. Odtrénovala jsem vše, co jsem měla. V rámci přípravy jsem si i zajela etapový závod na Slovensku pro kadety a juniorky, byla to příjemná zkušenost.  Myslím, že jsem připravená dobře. Samozřejmě se budu snažit dát do závodu vše. A asi by mě hodně potěšilo, kdybych napodobila umístění z Evropy, tedy top 10.

41056747_2188674774743802_7126179453708795904_o
Tereza Sásková posbírala mezi bikerkami evropský bronz a světové stříbro. Časovku nejede, v silničním závodě může hodně překvapit.

Tereza Sásková – hromadný závod jednotlivkyň
vicemistryně světa v horských kolech, 7. místo ME silnice (hromadný závod)

Profil tratě mi vyhovuje a její náročnost je taky důvod, proč se silničního mistrovství světa účastním. Myslím si, že to bude dobré. Na trati jsou dva hlavní kopce, které přibližně odpovídají dvou šumavským, kde často trénuji. Budu čerpat z přípravy na biky. Innsbruck nebyl tak úplně v plánu, ale jsem moc ráda, že můžu startovat. Chci jet, co nejlíp to půjde. Nemám podle čeho si stanovovat cíle na umístění a ani nechci. Máme v týmu Verču Jandovou, které to v kopcích jezdí. Tak uvidíme, jak na tom bude. Ráda jí pomůžu k co nejlepšímu výsledku.

Mistrovství ČR a Slovenska v silniční cyklistice: časovka - ženy, 21. června v Karlových Varech. Na snímku je Tereza Korvasová z ČR, která získala 1. místo.
Tereza Korvasová na domácím šampionátu zaskočila skvělou jízdou všechny favoritky
Höhenprofil-Einzelzeitfahren-Damen-Elite
Časovka žen je o 7,5 kilometrů delší, než trať juniorek

Tereza Korvasová (ženy Elite)
mistryně ČR v časovce, 14. Místo ME do 23 let (časovka)

Z tratě znám okruhy okolo Innsbrucku, byla jsem se tam podívat shodou okolností již loni cestou z dovolené. Těžké to rozhodně bude, ale je to vrchol sezóna, je to Mistrovství světa. Moje příprava proběhla v pořádku, vyhnuly se mi pády i nemoci, což je důležité. Těším se na oboje, na časovku i hromadný závod. Vždy je potřeba se koncentrovat na daný závod, takže teď se soustředím na časovku, ta je první. Hromadný závod?  Bude to porovnání se s těmi nejlepšími a navíc (doufám) ve skvělé atmosféře. Budu se snažit pomoci Nikole tak dlouho, jak jen to půjde.

Nikola Nosková
mistryně Evropy (hromadný závod) a 3. místo ME (časovka)

Trénovala jsem a ladila formu podle plánu, ale ještě nevím, zda kvůli zdravotním problémům ještě nevím, zda do závodu nastoupím. Rozhodne se to během pondělního dne.  

Očima trenéra Tomáše Konečného: „Trasa časovky bude náročná, juniorky jedou především na zkušenou, ale Jandové by měla trať sedět a výkonnostně je na tom velmi dobře, může být hodně vepředu. Nikola Nosková má za sebou v letošní sezóně a ve velmi mladém věku několik krásných výsledků. A kariéru před sebou. Pokud nebude zdravotně v pořádku, může si dovolit nestartovat“.

Přímý přenos z úterního závodu elitních žen i dalších kategorií můžete sledovat na ČT Sport.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková