MS MTB 2018 Lenzerheide: česká nominace. Kdo je medailová naděje a kdo překvapivě chybí?

Pohled národního kauče i závodnic směrem k vrcholu letošní sezóny…

Vrchol mountainbikové sezony mistrovství světa horských kol 2018 je tu! Už zítra se ve švýcarském Lenzerheide  spustí boje o nejcennější kovy. Českou reprezentaci tvoří 17 závodníku, v které najdeme i sedmičku žen. Kdy se kdo postaví na start a jaká jsou očekávání našich nejlepších?

Středa bude tradičně patřit otvíráku pětidenního programu a tím je atraktivní závod štafet. O den později budou bojovat o duhový dres juniorky a junioři, pátek je vyhrazen kategoriím do 23 let a sobota pak bude vrcholem cross country klání, kdy se o titul světových šampionů utkají elitní bikerky a bikeři.

Reprezentační kouč Viktor Zapletal nominoval tři juniorky, Terezu Sáskovou, Magdalenu Mišoňovou a Moniku Kučerovou. Tady je velkým očekáváním výkon Terezy Sáskové, bronzové medailistky z evropského šampionátu.

V kategorii do 23 let bude bojovat trochu překvapivě osamoceně Jana Czeczinkarová. Medailistka z evropského sprintu, Barbora Průdková předčasně ukončila sezónu. Její výkonnost v cross country šla strmě dolů, tělo nebylo schopno absorbovat tréninkové dávky. „Moc mě mrzí, že nejedu do Lenzerheide je to moje milované místo a 3 roky jsem toužila po tom, tam startovat. Tělo ale prostě letos řeklo dost….“, komentovala smutně situaci Barča, která ale slibuje, že se příští rok vrátí silná a s leskem.

V elitní kategorii se na start postaví trojice medailistek z domácího šampionátu, Jitka Škarnitzlová, Karla Štěpánová a Hana Ježková.

CER_3364
Obě české holky dokážou zajet v top 20. Vyjde to i na MS?

Jak se holkám povedla příprava a jak velké ambice na šampionátu mají?

Juniorka Tereza Sásková
„Příprava proběh skvěle, bez nemoci a dalších problémů. Většinu času jsem strávila doma na Šumavě tréninkem. Pro zpestření jsem startovala na domácím enduru na Zadově (a bylo to super), taky jsme trochu ladili techniku s Gaspim. Dva týdny nazpět jsem vyhrála švýcarský pohár, o víkendu absolvovala poslední test, světovou juniorskou sérii v Basileji, kde jsem skončila třetí.

Měla bych být teda dobře připravená. Ve středu se postavím na start štafety a ve čtvrtek konečně můj hlavni závod. Trať by mi měla sedět.  Ambice mám vysoké, při dosavadní formě můžu bojovat o medaili. Ale vím, že okolo mě je několik dalších silných holek, proto budu spokojená, když zajedu, jak nejlíp budu moct“, slibuje s kuráží talentovaná závodnice vimperského týmu Jiřího Lutovského.

Sezónu snů zajíždí letos česká mistryně Jitka Škarnitzlová. I ona se na tamní trať těší a je v bojovné náladě.

„V Lenzerheide nás přivítal nás tady pěkný deštík, který tady pravděpodobně bude provázet celou dobu. Okruh se mi tu líbí. Po startu je jedno dlouhé stoupání, pak už jen lehce nahoru dolu, pěkná přírodní technika s pár skokama a trochu upravený singly. Po La Bresse byl trochu čas se dát do pořádku a zařadit ještě jeden tréninkový blok. Teď už toho člověk stejně moc nevymyslí. Ve středu bych měla ještě startovat ve štafetě, na to se těším, sedne mi to dobře do rozjetí před závodem, vyzkouším okruh v závodním tempu. A cíle? V hlavě něco mám, ale prozrazovat nebudu, čísla jsou hodně zavádějící a člověk se k tomu pak hodně upne. Do závodu můžu jít v klidu, letos už mám takřka splněno a může to být jen pěkný bonus k tomu všemu. Na trati chci nechat všechno, co půjde, abych z toho pak měla pocit, že líp to opravdu nešlo, to pak neudělat ostudu svýmu jménu“. 

Premiérově se zúčastní MS i Hanka Ježková

“Trať se mi moc líbí, užívám si každé kolo 🙂 Na závod se těším, je to moje premiéra na MS. Před závodem jsem trénovala, jak jsem zvyklá. Volno jsem kvůli tréninku žádné neměla, byla jsem v práci. Zatím jsem neviděla startovní listinu, mám číslo 62, takže nás pojede docela hodně. Ráda bych se umístila do 45. místa”.

 

Jana Czeczinkarová

„Na trati letos budu závodit už po čtvrté, takže ji znám, ale nic nechci podcenit a pojedu si trať projet s Matějem Charvátem. Příprava byla super, trénovala jsem na čerstvém vzduchu na horách a snažila jsem se trochu adaptovat na nadmořskou výšku. Moc ráda bych chtěla skončit do desítky. To, že jsem tu sama výkon neovlivní, ale samozřejmě mi tu holky chybí, bylo fajn se s nimi odreagovat“.

tereza
Tak se slaví bronzová Evropa. Udělá si Tereza medailovou radost i na MS?

Očima repre trenéra Viktora Zapletala

Požádaly jsme také o realistický pohled národního kauče, který závodnice sleduje po celý rok a dle vypsaných kritérií také sestavuje nominace.

Juniorky
Tereza Saskova může být do 5. Místa, za určitých okolností sáhnout po medaili. Magda Mišoňová, provoročařka, pokud zvládne technické pasáže, může atakovat top 15, výkonnost na to má. Monika Kučerová jezdí letos na velkých akcích stabilně do 20. místa, což by na vrcholu sezóny bylo velmi dobré umístění.

Kategorie U23
Jana Czeczinkarová má výkonnostní parametry na TOP 10 bez větších problémů, ovšem je v určité nejistotě, pokud jde o tréninkové vyladění na závod (uprostřed léta obnovený problém s kolenem). Je u ní také důležité vypořádání se  s předstartovním stavem. Pokud to zvládne, může být i mnohem lépe, než do 10. místa.

Elite
Jitka Škarnitzlová zažívá svou nejlepší sezónu, pokud by se umístila do 15. Místa, byla by to pecka. Karla Štěpánová jede v posledním měsíci velmi dobře, možná nejlépe, jak ji znám.  2x 18. místo ve SP v kompletní konkurenci je toho důkazem. Když nebude chybovat, může překvapit výborným výsledkem!

Hanka Ježková, překvapení letošní české bikové scény. Velmi skromná závodnice jezdí při každodenním pracovním vytížení fyzioterapeutky.

Respekt tedy k jejím výsledkům. Přál bych jí zopakování umístění z letošního ME, tedy do 25. místa, což by bylo výborné

Program mistrovství světa

Sředa 5.9.
16:15  – slavnostní zahájení MS
17:30  – štafety XCO – živě ČT Sport

Čtvrtek 6.9.
14:00 – juniorky XCO
16:30 – junioři XCO

Pátek 7.9.
10:15 – seeding junioři DHI
11:30 – seeding Elite DHI
14:30 – ženy U23 XCO – živě ČT Sport
16:30 – muži U23 XCO – živě ČT Sport

Sobota 8.9.
12:30 – ženy Elite XCO – živě ČT Sport
15:30 – muži Elite XCO – živě ČT Sport

Neděle 9.9.
9:30 – juniorky DHI
10:15 – junioři DHI
13:00 – ženy Elite DHI
14:30 – muži Elite DH

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková