Vrchol maratonské sezóny je tu, o víkendu startuje MS. „Bude to hodně výživný“, shodují se české reprezentantky

Týden po světovém šampionátu v cross country se bude bojovat o duhové dresy mezi maratonci. Česko má v ženské kategorii dvojí zastoupení…

Už tento víkend se rozhodne o nositeli dalších duhových dresů, tentokrát v maratonu horských kol. Světový šampionát hostí italské městečko Auronzo di Cadore, které se nachází asi 120 kilometrů severně od Benátek a závodníkům připraví díky zdejším horským monumentům silný zážitek.

Na ženy čeká trať v délce 89 kilometrů a převýšením 3 400 metrů. Nejnižší bod je místo startu v nadmořské výšce 840 m, závodnice zhruba v polovině závodu vystoupají do nejvyššího bodu na Tre Cime di Lavaredo, který se nachází v 2 320 mnm.  Závodní okruh nabídne úplně vše, co má vrchol maratonského zápolení mít: dlouhá stoupání, extrémně strmé výjezdy, technické i velmi rychlé sjezdy, náročné převýšení, střídající se povrchy.  

MS XCM Pichlíková

Komu bude dlouhý a těžký závod vyhovovat? Už teď víme, že se na start postaví jak maratonské specialistky, tak i špičkové závodnice v cross country. Obhájkyní titulu je Dánka Annika Langvad, která za sebou v loňském roce nechala dvojici bikových matadorek, Sabine Spitz a Gun Ritu Dahle Flessju.  V Německém Singenu šlo ale o jiný profil závodu, porci 80 kilometrů zvládla vítězka za 3 hodiny!

„Bude to těžký závod a zajímá mě, jaký bude čas vítězky, zda to první žena zvládne pod 5 hodin“, nechala se slyšet sportovní legenda, několikanásobná mistryně světa a olympijská vítězka Gun Rita Dahle Flessja, která si během sezóny přijela na trať zatrénovat. „Mezi ženami se bude chtít o duhový dres porvat Annika Langvad, Jolanda Neff, o medaile je schopná zabojovat i Sabine Spitz, pokud nastoupí. A samozřejmě ani já nechci být mimo hru, “dodala devátá žena z Lenzerheide.

41651837_10217398576145290_7041398929589534720_n (1)

Českou republiku budou reprezentovat dvě bikerky, maratonská mistryně republiky Jana Pichlíková a specialistka na cross country Karla Štěpánová. Škoda, že tuto dvojici nemohla doplnit Milena Cesnaková, které dlouhé a obtížné maratony sedí, což před týdnem potvrdila skvělým výkonem na bikové klasice – Ralley Sudety.

Reprezentace je v dějišti šampionátu už několik dní, část přijela z Čech, menší skupina se přesunula rovnou z Lenzerheide. Obě dámy strávily prohlídkou tratě dva tréninkové dny a hlásí spokojenost i bojovné naladění.

Jana Pichlíková, ČS Specialized Junior team

Mám velikou radost a je to pro mě pocta jet pod křídly reprezentace. Je to premiéra a užívám si to.  Trať je náročná, dlouhá prudká stoupání – třeba hned v první části závodu 15% (na 3km 510m výškových, hned potom dva nepříjemné sjezdy ve volném kamení. Od osmnáctého kilometru je 17 km stoupání po šotolinek k Missurine – to bude taková nezáživná část, kde to může ubíhat rychle nebo to bude peklo, pokud bude člověk v nějaké krizi. Bude to opravdu výživný maraton.

Forma je snad dobrá, věřím v to. Uvidíme, jak se vyspím na sobotu a jak bude tělo spolupracovat a štěstí přát. A výsledek? Nějaké představy mám, ale i ty jsou odvislé od toho, jak silná elita se sjede. Chci podat co nejlepší výkon, důstojně reprezentovat, protnout ve zdraví cíl a užít si se všemi tu výjimečnou atmosféru, to vše bude největší odměna.

41666361_10217398574665253_6138673237208334336_n
Jana Pichlíková při tréninku

Karla Štěpánová, N1 Team

Trať jsme si tu ve dvou dnech projely a musím říct, že prudší kopce jsem asi neviděla. Potkala jsem se tu s Majou Wloszczowszkou a i ona byla lehce překvapená.  Příjemně mě ale jako cross country jezdkyni překvapily sjezdy. Nejsou to jen šotoliny, ale i lesní úseky a spoustu singlů! Moc hezké a místy hodně prudké. Největší tvrďárna je ale závěr. Asi 3km před samotným cílem se brodí divoká řeka, projet se to nedá, proud je silný. Samozřejmě teplota vody někde pod 10 stupňů, takže tam hlavně nespadnout celá… No a když vylezeš z vody, tak tě čeká 300m stěna po uklouzané cestě, která má v nejhorším úseku sklon snad 40%. Docela by mě zajímalo, jak tam budu po šesti hodinách závodu vypadat! Myslím, že to bude divácky velmi oblíbené místo, bude tam vidět čisté utrpení!

 

Elitní ženy se pustí do závodu v sobotu v 9:40 hod a dle pořadatelského rozpisu mohou ty nejlepší bikerky zvládnout náročnou trať za 4,5 hodiny! Reportáž ze závodu i s čekým ohlédnutím najdete na našem webu.

Tady je oficielní video pro MS XCM 2018

Foto: Fb J.Pichlíková, K.Štěpánová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková