Ženský rekord na Sudetech! Milena Cesnaková pod 6 hodin

Parádní výkon předvedla Milena Cesnaková, když zajela v letošním ročníku Ralley Sudety čas pod 6 hodin. Jaký je recept na zdolání nejtěžšího maratonu v Čechách? Za svým bojem na trati se ohlížejí všechny tři medailistky…….

Rallye Sudety jsou ikonou bajkových závodů.  Tenhle závod se pyšní celou řadu specifických charakteristik. Jednou z nich je silná pozice mezi prvními maratony u nás. Letos se jednalo již o 24. ročník. Ředitelování závodu je pod taktovkou Tomáše Čady. „Kdo nejel Sudety, není biker.“  Tady je třeba dodat že: „Sudety jsou jen jedny a to ty dlouhé“. Celkem 113km a více jak 3000m převýšení. Vizitku jednoho z nejtěžších maratonů dále přiživují dlouhé prudké výjezd a zejména technické sjezdy. Srdce bikera se nabaží. Kořeny, skály a staré dlážděné cesty v samém srdci Adršpašsko-teplických skal. Obvykle se na dlouhou trať přihlásí méně závodníků než na kratší variantu. Startovní pole na Sudetách toto pravidlo každoročně popírá. Nejinak tomu bylo druhou zářijovou sobotu. Atmosféru letošního ročníku dotvářelo ideální bajkové počasí. Trať suchá, pár kaluží a jeden velmi osvěžující brod.

IMG_8045
Jedna z tradičních výzev: sjezd Hvězda

Více jak 500 závoďáků se postavila na start dlouhé, z toho 17 zástupkyň něžného pohlaví. Největší favoritkou byla Milena Cesnaková, z Maloja – Rocky Mountain Teamu. V loňském roce třetí dáma mistrovského závodu nedala letos svým soupeřkám sebemenší šanci a s přehledem si dojela pro vysněné vítězství. V průběhu závodu v ryze mužských balících Milena bez problémů sekundovala jejím členům. Nakonec proletěla 113km dlouhou trať v rekordním čase, když se časomíra zastavila na čase 5hod 58min 26 sekund. Do minulé soboty žádná žena nedala Sudety rychleji.

„Díky síle v nohách jsem poměrně dlouhou dobu dokázala spolupracovat v balíku s klukama, kde jsem si chvílemi říkala, co tu sakra dělám? Že jsem nějak moc vpředu a že tohle je opravdu vražedné tempo. Až zhruba v poslední hodině jsem začala pociťovat únavu, takže jsem vražedné tempo změnila v trochu komfortnější zónu a už jen za průběžné kontroly, co se děje za mnou ukrajovala poslední kilometry. Krásná chvíle v cíli, kde na mě čekal Tomáš Čada, pogratuloval mi a dal pusu a já šťastná s úsměvem na tváři vypustila jediné slovo: “konečně!“, uvedla ke svému neskutečnému výkonu drobná, ale za to v pedálech velmi svižná dáma s květinou ve vlasech.

milena
Držitelka nového ženského rekordu Milena Cesnaková

 „Sudety jsou absolutní TOP v maratonech v Čechách a asi podle toho k nim taky tak přistupuji. I když je sezóna hodně náročná, dlouhá, snažím se pokaždé udržet a naladit formu co nejlépe umím. Někdy to sedne, někdy ne 🙂 S loňským 3. místem jsem byla spokojená, každý závod nejde vyhrát, hraje roli spoustu faktorů, fyzické i psychické rozpoložení a taky je to hodně o průběhu sezóny a určitě i o štěstí. Letos jsem se cítila fantasticky, měla jsem parádní průběh sezóny, myslím, že jsem se dokázala připravit tak, abych podala silný výkon“, zhodnotila své pocity naše špičková maratonkyně. „Poprvé jsem na Sudety přijela s pocitem, že si můžu 100% věřit, že jsem v naprosté pohodě. Přesto, že ve mě vzbuzují patřičný respekt a pokoru, přijela jsem s odhodláním zvítězit, už jenom vzhledem k tomu, jak je aktuální a citlivá má nenominace na MS v maratonu. Jsem šťastná, že jsem to dokázala a to v nejtěžším maratonu v Čechách a navíc stanovit nový ženský rekord tratě. Navíc je tu fakt, že podmínky a trať byly naprosto totožné, jako v loňském roce při MČR, takže paráda“, radovala se ze svého výkonu Milena. Při současné skvělé formě české bikerky je opravdu škoda, že nemohla být zařazena ani jako samoplátce na nadcházející světový šampionát.

lenka
Stříbro putuje do Ghostu zásluhou Lenky Fridrichové

Jako druhá dáma se v cílové rovince na námětí v Teplicích nad Metují objevila Lenka Fridrichová, v červených barvách GHOST teamu. Tahle odolná závodnice upřednostňuje dlouhé a technické maratony. Ovšem původně domácí Sudety neměla vůbec v plánu, jelikož již tuto středu startuje s týmovou kolegyní Vendy Kuntovou na etapovém závodě dvojic Masiv MTB. „Neskutečně jsem si letos užívala technické pasáže, které Sudety nabízí, a hlavně domácí atmosféru a spoustu známých kolem trati. Celou dobu se mi hlavou honilo, že zrovna letos jedu na nejlepší umístění na této trati, takže to mě hnalo hodně kupředu. Možná jsem si taky vzpomněla na pošklebky mého taťky, který se mě ptal, jestli se letos dostanu dál než za Adršpach. Letošní Sudety pro mě byly úžasná satisfakce za dřívější neúspěchy na této trati, takže radost po dojezdu byla neskutečná“, tak shrnula své dojmy ostřílená bikerka, která se výzvy Sudety a Masivu v jednom týdnu nebojí.

Lucka
Překvapení číslo dvě: bronzová Lucka Hamanová

Třetí místo patří dlouholeté přední maratonské bikerce Lucce Hamanové z Kellys Bikeranch Teamu, která léta nazpět závodila pod dívčím jménem Vlášková. Přestože ukončila svou kariéru, Sudety jsou pro ni srdcovou záležitostí a tak se rozhodla dva dny před závodem si tento bikerský zážitek vychutnat bez tlaku na výsledek. Závodní absence nebyla vůbec znát, Lucka naopak využila svou vyježděnost, s lehkostí dávala všechny náročné sjezdy a do kopce zúročila svou stále udržovanou kondici. 

„Opravdu dlouho jsem zvažovala, zda jet nebo ne. Závodní kolotoč jsem opustila loni právě tady v Teplicích. Jenže Sudety jsou srdcovkou. Prostě mi to nedalo. Comeback z „cyklodůchodu“ byl na světě. Zjistila jsem, že postavit se na start bez ambic je mnohem příjemnější. Rozumné tempo do kopců.  Trochu divočejší styl ve sjezdech. Hvězda za potlesku zdolána. Neskutečný pocit z jízdy. To třetí místo mezi holkama bylo nad očekávání. Pro mě úžasná „opakovaná rozlučka“. Dokonce se na mě přijel podívat můj manžel Vašek, který mě za deset let mého závodění podporoval zejména na dálku. Bohužel můj dojezd pod cílovým obloukem nestihl. Byla jsem tam dřív, než jsme čekali“, uvedla Lucka, pro kterou přítomnost manžela u její závislosti hodně znamenala.

stupně sudety

Při slavnostním vyhlášení vystoupalo na pódium deset nejrychlejších dam na dlouhé distanci. Ředitel závodu Tomáš Čada vyzval ty bikerky, které zdolaly legendární sjezd „Hvězda“. Zvednutá ruka se objevila u Lucky Hamanové a Johanky Kolašínové.

Závěrem se všechny dámy shodly, že největší díky patří Tomášovi Čadovi a celému sudeťáckému kolektivu, že pro mají sílu a odhodlání tuhle akci každým rokem připravovat!

 

Foto: Barbora Klap

Lucie Hamanová