UCI vyhlásila SP v cross country pro elektrokola!

V letošním roce se pod hlavičkou UCI uskuteční první světový pohár UCI E-Mountain Bike v cross country

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) oznámila, že ve spolupráci s World E-Bike Series Management (WES), vyhlašuje novou soutěž pro elektrokola, která bude mít status světového poháru. Seriál se sestává z pěti závodů, zahájí 6. až 7. března v Monaku a skončí o sedm měsíců později v říjnu, ve španělské Barceloně. 

UCI vzala e-biky pod svá křídla v roce 2018. Následující rok přidala do mezinárodního kalendáře „testovací“ závody v rámci SP (Albstadt, Val di Sole). Na konci srpna 2019 proběhlo první mistrovství světa v Mont-Sainte-Anne, kde se primárně bojovalo o duhové dresy v olympijském cross country.   

Do Mezinárodního kalendáře UCI je nyní zařazeno stále více akcí E-MTB, na kterých se účastní někteří špičkoví jezdci na horských kolech, například dvojnásobný olympijský vítěz a pětinásobný mistr světa Julien Absalon, trojnásobná medailistka ze světových šampionátů Nathalie Schneitter, olympijský bronzový medailista Marco Aurelio Fontana. Na první světovém šampionátu v Mont-Sainte- Anne startoval i olympijský vítěz a mistr světa Jaroslav Kulhavý.  

Závodů na e-bikách se ve Val di Sole zůčastnila i excelentní dh jezdkyně 90 let 20. století Giovanna Bonnazi

Prezident UCI David Lappartient tuto novinku v závodním kalendáři UCI komentoval: „Je mi velkým potěšením odstartovat seriál SP E-Mountain Bike v cross country. Disciplína má nyní SP. mistrovství světa.  Mám veškerou důvěru ve vývoj E-MTB na elitní úrovni i mezi amatérskými a rekreačními jezdci. “ 

Generální ředitel a zakladatel WES Francesco Di Biase doplnil: Doufáme, že tato prestižní soutěž povzbudí známé i mladé sportovce, aby se podrobili zkoušce v této fascinující disciplíně. “

Pravidla pro závody jsou jasně daná a říkají, že pro závod budou povolena kola s maximální rychlostí 25 km/hod, výkonem 250W. Během závodu pak může být na kole pouze jedna baterie, kterou nesmí závodník měnit.

Kalendář závodů UCI E-MTB cross-country World Cup 2020

  1. – 7. března: Monako
  2. – 18. dubna: Ascona-Locarno (Švýcarsko)
  3. – 6. června: Bologna (Itálie)
  4. – 12. září: bude upřesněno
  5. – 3. října: Barcelona (Španělsko)
Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková