POD POKLIČKU s….Terezou Tvarůžkovou

Jaká NEJ najdete v jídelníčku našich nejlepších cyklistek? Nový mini seriál v rámci článků o výživě pokračuje s všestrannou cyklistkou Terkou Tvarůžkovou…

Nejen trénování, ale i stravování u profi sportovců je tak trochu „alfa omega“. Co vyhovuje jednomu, nesedí druhému… Nás zajímá, na co jezdí a na co vyhrávají naše nejlepší české cyklistky! V minulých dílech jsme již nahlédly „pod pokličku“ Jitce Čábelické a Terce Neumanové. Dnes se podíváme do talíře úřadující mistryni republiky do 23. let, Tereze Tvarůžkové, která moc ráda vaří, zkouší nové recepty a miluje sladké snídaně…

Kdo by náhodou Terku neznal, zde její krátké osobní představení…

Jmenuji se Tereza Tvarůžková, pocházím z malé vesničky Jarcová a ke konci kalendářního roku oslavím 22. narozeniny. Horské cyklistice disciplíně cross country se věnuji už asi 7let, ale naplno jsem ji začala dělat až v letošním roce, kdy mezi moje největší úspěchy patří titul mistryně republiky do 23. let a k tomu dva tituly vícemistryně z předchozích let.

Terezko, zkus nám popsat svůj běžný talíř v průběhu závodní sezóny. Jaké je tvoje nejoblíbenější jídlo? A co ty a vaření?

Můj běžný den na talíři se nijak zvlášť nemění. Je v podstatě stejný v sezóně i mimo ni. V mém případě se o zdravý životní styl hodně zajímám a hlídám si, co jím. Jednu dobu jsem to bohužel až přeháněla, ale teď už vím, co mému tělu sedí a co ne. Nijak se neomezuji a jím to, na co má tělo chuť. Když je to salát, dám si salát, když je chuť na burger, dám si burger. Mezi moje nejoblíbenější denní jídlo patří rozhodně snídaně, která musí být vždy sladká! Jsem milovník kaší, palačinek a arašídového másla.  Jinak mě vaření baví samo o sobě moc! Když vidím nějaký nový recept, okamžitě ho musím zkusit a v lepším případě ještě nějak inovovat. Ráda vařím pro známe, na soustředěních a nejvíc pro rodinu:)

Podělíš se s námi ještě o nějaké oblíbené tipy a recepty, které zařazuješ před závody?

Před závodem mám na večeři většinou rizoto a pravidlem se stalo, že jako sladkou tečku MUSÍM mít čokoládové brownies… To pak jede v závodě samo! Tady bych se s vámi chtěla podělit o jeden z mých nejoblíbenějších receptů na oběd. Je jednoduchý, rychlý na přípravu a hlavně chutná skvěle!           

Zapečené bramborové noky s jablky a kozím sýrem

Na zapečené bramborové noky s jablky a kozím sýrem budeme potřebovat:

  • 1 balení bramborových noků
  • 2 jablka
  • 10 dkg šunky (nebo můžete dát trochu mletého masa)
  • balení kozího sýru

 

Noky uvaříme ve vodě, smícháme v zapékací formě s oloupanými a nakrájenými jablky,   šunkou a nakonec poklademe nakrájený kozí sýr. Potom dáme formu do trouby a pečeme   tak dlouho, než je sýr zlatý. Máme hotovo! Rychlovka, no ne?

Blesková zpověď


Když vařím, tak nejraději… jakýkoli nový recept, co mě zaujme
Když peču, tak nejraději… cheesecake nebo brownies
Když jdu do restaurace či bistra, tak si většinou dávám… lassagne
V pekárně si nejčastěji kupuji… pistáciový koláček
V kavárně nejčastěji piju… espresso
Když mě čeká dlouhý vytrvalostní trénink, beru si s sebou… banán, otočnou přesnídávku nebo nějakou tyčinku od Amixu
Když mě čeká krátký rychlostní trénink, beru si s sebou… iont od Amixu a dobrou náladu
Když chytnu na tréninku hlaďáka, kapsy jsou už prázdné a domů daleko, koupím si… Colu a sojový suk
Na závodech mám vždy v kapse nebo na bufetu připravený… iont a gely od Amixu nebo tyčinky
Můj první regenerační snack/pokrm po dojetí do cíle je… BCAA od Amixu

 

Bára Bubílková