Podzim na talíři #5. Nalaďte se na jiné chutě.

Jaké změnit jídelníček na podzim? Vyzkoušejte náš bonusový recept na jáhelník

Tak, jak se v přírodě mění roční období, mění se i naše chutě. Během léta jsme si užívali do sytosti lehkých salátů a ovoce. Na podzim je již počasí chladné a deštivé, i na to je potřeba reagovat, pokud se chceme cítit dobře, a tak začínáme vařit sytější jídla, hustší polévky, syrové saláty nahrazuje pečená či kvašená zelenina a teplé pokrmy připravujeme ideálně ze sezónních surovin. Jak si poradit s jídelníčkem na podzim? 

Zkuste naše osvědčené rady a k tomu recept na jáhelník, který nejenom skvěle zahřeje, ale snoubí v jednom naše typické podzimní plodiny, jako jsou švestky, jablka a mák.

b

Jak jíst přes den?

 • Ráno začneme s něčím, co nás zahřeje. Proto jsou ideální různé obilné kaše, tedy kaše ovesné, pohankové, vícezrnné či jáhlové, které doplňujeme jablkem, ořechy, skořicí a teplým nápojem. Může jím být rakytníkový či šípkový čaj, který podpoří naši imunitu a dodá cenné vitamíny.

 

 • Na svačiny se hodí různé sladké či slané koláče ze sezónního ovoce a zeleniny, kam patří jablka, švestky, hrušky, dýně, řepa, mrkev a pastiňák. Jako jednodušší varianta může sloužit bílý jogurt s ořechy a ovocem či tvarohová pomazánka se zeleninou a celozrnným pečivem.

 

 • Hlavní jídlo dne by se mělo skládat z bílkovin, jako jsou luštěniny, maso či tučnější ryby. Sacharidy vybíráme v podobě obilovin jako jáhly či pohanku a zeleninu upravujeme tepelně v podobě pečené dýně či řepy. Místo syrových salátů dáváme přednost zelenině kvašené, která je výborným zdrojem vitamínu C a probiotických kultur.

 

 • Večeři si dopřáváme lehčí. Mysleme na zdravotní přínos vývarů, které jsou v chladných obdobích roku velmi vhodné, doplní mnoho potřebných látek a posilují náš imunitní systém. Protože podporují regeneraci organismu, jsou vhodné i v době nemoci. Příprava polévek nezabere příliš času, jsou rychlé a zasytí. Výborně se v tomto čase hodí i polévka dýňová, luštěninová či květáková.

Na podzim se naše tělo také začíná pomalu připravovat na zimní čas a má tendenci energii získanou z potravy v co nejvyšší míře uchovávat do zásobního tuku. Proto si dopřávejme stále dostatek pohybu a podzimního slunka, jak nejdéle to půjde. Výborné jsou vycházky a vyjížďky na kole do přírody i práce na zahrádce. 

To vše nám pomůže prožít podzim naplno, načerpat před zimou dostatek vitamínů a přitom nezatížit tělo nadbytečnými tuky a prázdnými kaloriemi.

Jáhelník s jablky a se švestkami

Na podzim se přímo nabízí využít plody, které jsou v tomto období čerstvě dozrálé a snadno dostupné na v obchodech. Recept na jáhelník s jablky a se švestkami je kombinací zdravého mlsání.

Jáhly patří k tradičním českým potravinám, jsou přirozeně bezlepkové a velmi chutné. Můžete z nich připravit sladká i slaná jídla – koláče, nákypy, kaši, nejznámější je jahelník, který můžete připravit na několik způsobů.

Jáhly patří mezi obiloviny a vznikají odstraněním slupky z prosa. Jsou to drobné jasně žluté kuličky. Proso bylo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří z něj vařili kaše, polévky a různé placky.

Jáhly jsou zdrojem železa a fosforu,obsahují také hořčík a mangan, křemík a vitamíny skupiny B. Jsou také zdrojem prospěšných nenasycených mastných kyselin a obsahují vlákniny.

Suroviny:

 • 250 g jáhel
 • 850 ml mléka
 • špetka mořské soli
 • 3 PL mletého máku
 • 2 hrsti sušených švestek
 • 0,5 kg nahrubo strouhaných jablek
 • 2 PL skořice
 • 1 sáček vanilkového pudinku
 • trochu másla
 • na dozdobení: čerstvé švestky či blumy, bílý jogurt

Postup:

Vyprané jáhly zalijeme mlékem, přidáme špetku soli a vaříme do změknutí. Místo vrstvení jáhel a ovoce můžeme využít rychlejší variantu přípravy. Do teplých jáhel tedy vmícháme mák, sáček pudinkového prášku, strouhaná jablka a spařené sušené švestky. Celou směs upěchujeme do vymazané pečící formy a navrch poklademe kousky másla. 

Dáme zapékat na 25-30 minut do trouby vyhřáté na 180 °C. Jáhelník sladíme až při servírování, a to medem, javorovým sirupem či datlovým sirupem. Na dozdobení můžeme použít čerstvé švestky či blumy a bílý jogurt.

 

Bára Bubílková