UME produkty pod drobnohledem
Umeboši
Umeboši doslova znamená usušená Ume, tedy usušená švestka. Botanicky jde však o druh meruňky. Sbírají se ještě zelené a v této podobě jsou nepoživatelné. Jsou velmi kyselé, tvrdé a podobné nezralým meruňkám, a proto se musejí nakládat na velmi dlouhou dobu. Švestičky se nechávají zrát několik měsíců. Ty nejkvalitnější umebošky zrají dokonce několik let, protože čím jsou déle naloženy, tím silnější mají účinky.
Celé švestičky umebošky mají nejsilnější léčivé účinky a můžeme je sníst jen tak, ideálně ráno na lačno.
Pozor: u malých dětí do 3 let, kterým umebošky nepodáváme, protože obsahují velké množství soli, ale umeoctem jim však jídlo ochucovat můžeme.
Shizo
Shizo je rostlina, která svým vzhledem připomíná okrasnou kopřivu. Přidává se do sudů spolu s umeboškami, které se sklízejí tvrdé a zelené, protože jim během naložení předává svou purpurovou barvu, ale přidává se také kvůli silným konzervačním účinkům. Navíc jsou shizo listy velmi bohaté na minerální látky, kterým jsou rovněž připisovány léčivé účinky.
Umeocet
Vzniká tak, že se tvrdé zelené švestičky koncem května sesbírají, omyjí a naloží do sudů s velkým množstvím mořské soli. Nechají se tam nejméně jeden měsíc, ale často i déle. Rychle pak začnou pouštět šťávu s velmi silnou, slano-kyselou chutí. Jedná se právě o umeocet. Pro výrobu celých švestiček se plody před nakládáním nechávají sušit na slunci. V obou případech se do láku přidávají shizo listy.
Umeocet se dá pít jako léčivý nápoj v kombinaci s horkou vodou na podporu trávení a jako prevence zažívacích obtíží, protože stimuluji funkci střev a pomáhá předcházet různým bakteriálním infekcím v nich. Umeocet má úžasnou slano-kyselou chuť a lehce ovocné aroma. Je ideální do salátových dresinků, čočky či do pomazánek.
Umepasta
Umepasta vzniká z rozetřených švestiček umeboši bez pecek a shizo listů. Její použití je podobné jako u umeocta. Má hustší konzistenci, a proto se výborně hodí do pomazánek, dresinků a omáček, kde z větší části nahradí sůl.