HEZKY ČESKY, ale zdravě! Dnes vaříme: Salát se zeleného chřestu s jahodami

Další z chutných receptů, který potěší vaši každou chuťovou buňku!

Mnozí z vás jej možná nikdy nejedli. Nicméně ochutnáte-li, brzy podlehnete jeho jemné podmanivé chuti. Není lepší měsíc v roce, kdy ho pravidelně jíst a vyzkoušet tak různé recepty. Ano, řeč je o chřestu – první luxusní zelenině, na kterou po zimě netrpělivě čekáme. Udělejte si chřestovou kúru, která poslouží jako celoroční preventivní očista močových cest před infekcemi. Navíc je plně v souladu s rytmem přírody, protože chřest je právě na vrcholu své sezóny!

 


Minulost i současnost chřestu

Již staří Řekové zasvětili chřest bohyni lásky a krásy Afroditě, Indové zase bohu lásky a rozkoše Kámadévovi. Nejen díky jeho tvaru se mu připisují omlazující a afrodiziakální účinky. Pro chřest, který je lidstvu známý několik tisíc let měly slabost nejen historické postavy, ale i celebrity jako Britney Spear, Victoria Beckham či Matthew McConaughey.

Bez chřestu se nyní neobejde ani žádná kuchařka těch nejlepších světových i českých kuchařů. Skvělou zprávou je, že si tato “superpotravina” stále více nachází cestu nejen na stoly gurmánů, ale i běžných rodin a domácností.

 

Síla chřestu na naše zdraví

Chřest je považován za silné diuretikum, což znamená, že má močopudné účinky. Kromě toho obsahuje látky, které pomáhají vypuzovat jedy z těla ven. To, že opravdu účinkuje, ucítíte, až půjdete čůrat. Moč po chřestu bývá totiž silně cítit, ale jen omezenou dobu. Chřest také platí za dobrý zdroj sodíku, draslíku, hořčíku či rutinu.

Přítomná je i vláknina a inulin podporující zdraví zažívacího systému. Současně se hodí i do redukčního módu díky nízkému obsahu kalorií.

 

Tradice českého chřestu obnovena

Tradičně se u nás pěstoval již za Rakousko-Uherska a za první republiky. Pro komunistický režim však chřest představoval buržoazní přežitek, a tak komunisté nechali všechny brázdy postupně zaorat. Tím se zničila velká tradice pěstování chřestu v Čechách. Založením značky Český chřest se dá začít mluvit o počátku další skutečné “renesance” chřestu v Čechách. Chřest vyžaduje pro svoji ideální kvalitu a chuť velmi specifické, lehké písčité půdy. 

Těch na světě není příliš mnoho a jedny z nich se nachází v Polabské nížině na Mělnicku, kde v kombinaci s ideálním klimatem dávají našemu chřestu po stovky let tolik vyzdvihované kvality. Na pěstování je ze všech druhů zeleniny bezkonkurenčně nejobtížnější. 

 

Chřestová sezóna v kuchyni

Bílý chřest je vlastně první jarní českou zeleninou, jeho sezóna končí v červnu, kdy nastupuje chřest zelený, pěstovaný a sklízený na povrchu. Nejčastěji jíme chřest samotný jako teplou zeleninu, nebo ho přidáváme k těstovinám, do omelety nebo do salátu. Při nakupování vybíráme jen pevné, čerstvé chřesty s nerozvinutou špičkou, která není zvadlá.

 

Salát se zeleného chřestu s jahodami

b

Suroviny:

  • svazek zeleného chřestu
  • pár hrstí listového salátu
  • jahody
  • balsamico, mořská sůl, pepř

Postup: 

Do vařící osolené vody vložíme chřest, který za 2 až 3 minuty vyjmeme.

Zprudka zchladíme, a tím zachováme barvu, živiny a hlavně chuť chřestu.

Poté chřest můžeme, ale nemusíme nakrájet na 5 cm kousky.

Omyjeme listovou zeleninu a jahody.

Smícháme chřest, salát, jahody a dochutíme troškou balsamica, solí a pepřem.

Sytivost salátu zvýšíme přidáním bílkoviny jako čerstvý kravský či kozí sýr.

Tip DNK: Jak si dokonale připravit chřest?

Omytý zelený chřest neloupeme, jen odlomíme dřevnaté konce a vaříme ho na páře 4-6 minut nebo v horké osolené vodě 2-3 minuty. Je důležité ho tepelně upravovat jen velmi krátce, aby zůstal svěže zelený a křupavý.

Bára Bubílková