Pozvánka k sousedům aneb proč (znovu) vyrazit do Jakuszyce

Když je místo kola čas na běžky…

Předpovědi konečně ukazují mínusové teploty a na horách láká sluníčko na perfektní lyžovačku. A protože i my v redakci nedáme na zimní sporty dopustit, zvedly jsme kotvy a z Prahy vyrazily jsme na pár dní k našim sousedům do Polska.  Rubrika Dámy na kole nejen o kole si žádá další článek, takže se vámi podělíme o naše zkušenosti. 

Když Polsko, tak většina z vás už určitě tuší, kam naše cesta mířila. Do Jakuszyce. Ta se nachází v sedle na česko polských hranicích, asi 3 km od Harrachova. Když je pořádná sněhová nadílka (a ta teď je), bývá tu upraveno 40+ km tratí, pro zkušené je možnost vyrazit na závodní okruh.

Bydlení za kopcem

Vezmeme to hezky postupně. Cesta z Prahy trvá přibližně 2 hodiny, takže na otočku to moc není, ale na dvoudenní ježdění se to už vyplatí. My už poněkolikáte bydlíme za hranicemi ve Szklarske Porebe. Je to sportovní turistické městečko s asi 6 tisíci obyvateli, takže oproti Harrachovu je tu výběr ubytování větší ať už chcete vyrazit do air bnb, moderního apartmánu, rodinného apartmánu nebo hotelu. My jsme si tentokrát zvolily Sun & Snow aparmartmány, které kromě hezky zařízeného 2+kk s plně vybavenou kuchyní, balkonem a velkým úložným prostorem nabízí i kryté parkovací stání. A navíc za příjemnou cenu. Tenhle byt nás pro 4 osoby na 4 noci vyšel na 7500 Kč. Do městečka sice musíte autem, ale pokud plánujete strávit čas sportem a ne jen procházkami v centru, je to ideální. 

 

Ráj pro běžkaře 

 Ať už jste začátečníci, hobíci nebo profíci, najdete si tu své.  Můžete si vybrat mírný profil, nebo i vyzkoušet fyzičku na závodních okruzích. A to přímo se startem na nově vybudovaném biatlonovém stadionu. Jedinou drobnou komplikací je typický vítr, který nahoře v sedle často fučí. Způsobuje pocitovou zimu i za jinak hezkého počasí. Ale nenechte se odradit, rychle se oblékněte jako by nefoukalo a vyrazte. Stačí ujet 150 m do lesa a už jste v úplně jiném, pohodovém světě. 

Na nášup rovnou ze stopy

I pokud se se svými schopnostmi či kondicí řadíte spíš mezi začátečníky, najdete tu nespočet kilometrů upravených tratí a taky možností, kam vyrazit. Ať zvolíte klasiku, skate, cestu tam a zpět nebo okruh, určitě nebude zklamaní. V osadě ORLE poblíž státní hranice je pak tradiční hospoda, kde se můžete občerstvit. To samé můžete udělat i v nástupním/cílovém místě, kde je několik restaurací a nyní i nově samoobslužná restaurace v zázemí v biatlonového areálu. Po výkonu, pěkně v teple, v příjemném prostředí si jídlo dokonale vychutnáte. A možnost vybrat kombinaci masa, přílohy, zeleniny, podle toho, na co máte chuť, s přílohou a zeleninou, nebo se odměnit luxusně vypadajícím dezertem je to, proč se sem určitě budete rádi vracet.

 

Aktuální podmínky a půjčovna

Aktuální podmínky a info o strojové úpravě můžete sledovat na těchto odkazech:

www.kamzasnehem.cz/bezky/jizerske-hory/jakuszyce#popis

www.facebook.com/biegpiastow

Sportovní nadšení a další bonusy k tomu

Nejen nádherně vybudovaný sportovní areál, jehož součástí je i hotel, spa i multifunkční hala, ale i organizace veřejných závodů na běžkách a v létě na kolech ukazují na to, že sport i ten pro širokou veřejnost naši sousedé podporují. A že to nese své ovoce je vidět i na tratích, kde potkáte sporťáky v kombinézách s technikou Simona Fourcada, ale i skupinky nováčků (věk 40+ není výjimkou), co si pod vedením instruktorů teprve osvojují základy techniky. Ti možná využili služeb půjčovny (opět v areálu), kde si můžete rezervovat kompletní výbavu.

 

Skvělé zázemí, příjemné ceny, upravené stopy, velká parkoviště a navíc i možnost přijet vlakem buď z Harrachova nebo Szklarske Poreby. Ten vám staví přímo u stop, což je také unikátní. Prostě vyrazit za zážitky na polskou stranu Jizerských hor stojí za to. 


Tip DNK

Naši pozvánku zakončíme tipem nikoliv na nejhezčí okruh v Jakuszyci. Vyzkoušely jsme příjemnou kavárnu Górska cafe v centru Szklarske Poreby. V odpoledních hodinách sem krásně svítí sluníčko, což vám umocní prožitek při konzumaci lahodné kávy nebo horské čokolády a naprosto luxusní palačinky, v našem případě padla volba na tu s tvarohem a malinovou zálivkou. Protože co by to bylo za výlet bez kafíčka a sladké tečky na závěr dne?

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková