Kategorii žen do 23 let suverénně ovládla Dánka Pedersen, nejlepší české umístění patří Patricii Srnské

Sobotní program uzavřel závod žen do 23 let. Patricie Srnská dojela na slušném 24.místě

V pozdní odpoledne, úderem 17 hodiny nastal čas pro poslední závod sobotního programu a tím byl závod žen do 23 let. V tu chvíli z jedné strany Vysočina arénu nasvítilo slunce, z druhé byla hodně temná obloha. Spadlo ale jen pár kapek a tak se závod odehrál za ideálních podmínek. Trať vyschlá, žádný prach, bezvětří. A také už slušně zaplněné tribuny jak na stadionu, tak i kolem trati.

Organizátoři spolu s komisí UCI rozhodli, že závodnice pojedou dva zaváděcí okruhy a 4 kola plnohodnotná, 3800 metrů se 130m převýšení.

Hned od startu se na čele usadila dánská bikerka Sofie Hoby Pedersen (Wilier Pirelli Factory Team) a postupně se o od soupeřek odpoutala, při průjezdu do druhé zaváděčky měla na stíhající Ronjiu Blochlinger (LIV Factory) 7 sekund. Jenže ve třetím kole byla dojeta, k Švýcarce se připojila její krajanka Ginia Caluori (Thomus Akros Youngstar). Sebevědomě jedoucí Blochlinger se ujala vedení a vypadalo to na pěkný napínavý souboj mezi Dánkou a švýcarským duem.

Dramatická zápletka přišla hned v následujícím kole, ale právě pro Ronjiu s mrzutým průběhem.  Kvůli technickému problému zadního kola zastavila v technickém depu na stadionu, a ačkoliv běžná výměna trvá mechanikům do 30 sekund, Ronja si tu postála téměř dvě a půl minuty. Rázem se propadla do třetí desítky a na umístění mezi nejlepšími musela zapomenout.

Souboj o vítězství se opět zúžil mezi dvojici Pedersen a Caluori. Dánka měla ale navrch, excelentně zdolávala sjezdy, kde vždy získala pár vteřin navrch. Její soupeřka tak musela vždy ve stoupáních stahovat a to ji postupně ubíralo síly.

Těch měla naopak na rozdávání Dánka Pedersen, bronzová medailistka z loňského MS v Lets Gets, i poslední kolo zajela v plném nasazení a po hodině a devíti minutách projela s rukama nad hlavou a užívala si své vítězství, které bylo téměř stylem „start-cíl“. O půl minuty později dojela také spokojená Ginia Caluori.

Třetí místo uhájila Kanaďanka Emily Johnston (Trek Future Cycling), na kterou v závěru závodu dotírala Italka Sara Contirovis (Santa Cruz RockShoxs Team), rozdíl v cíli mezi závodnicemi byl dvanáct sekund.Jak už jsme ráno informovaly, česká equipa byla oslabená o sedmou ženu čtvrtečního short tracku Adélu Holubovou, která kvůli zlomené záprstní kůstce byla odsouzena do role diváka. Na start se postavila pětice reprezentantek, nejlépe si vedla rodačka z Nového Města na Moravě Patrície Srnská (Dukla Praha). Hned v úvodu se zabudovala těsně za první dvacítkou, v předposledním kole se sice lehce propadla, ale 24.místo je pro tuto závodnici, která je v kategorii do 23 let prvním rokem určitě hodnotným výsledkem.

.

„I když jsme se snažila nemít žádné očekávání, tak tam stejně nějaké bylo. Tím, že jsem odsud, bylo tu dost známých lidí, chtěla jsem je i svým výkonem potěšit. Kdykoliv jsem sjížděla nějakou pasáž, tak mě fanoušci totálně hnaly dopředu, ani jsem neslyšela, jestli to šlo až na ráfek. Atmosféra skvělá. Jsem provoročařka, startovala jsem ze zadních pozic, což taky nebylo komfortní. Takže spokojenost,“ popsala Patrície své dojmy z podařeného závodu.

Spokojená se svým výkonem byla i Aneta Novotná (Aspire Opportunity), která se v short tracku hodně trápila. Jen o kousek jí utekla první třicítka.

„Se závodem jsem spokojená. Pro mě byl hlavní pocit. Je to první letošní světový pohár a tak jsme taky pokoukávaly po soupeřkách, jak jsou na tom po zimní přípravě. Momentálně jsem ráda, jak to teď celé je. Myslím, že jsme na dobré cestě. Fyzicky se cítím dobře, ale určitě je co zlepšovat,“ zhodnotila Aneta, která se dlouho trápila s vleklými problémy s bolavými koleny.

Dobře rozjela závod i Zuzka Šafářová (Rouvy Specialized), pohybovala se v prvních kolech také kolem 22.místa, ale postupně se propadala startovním polem, kromě s tratí se musela porovnat i s bolavými zády. Nakonec dojela o místa zpět za svou týmovou kolegyní Nelou Viktorovou.

Smutně stranou stála po dojetí do cíle Simona Spěšná (jb Brunex Superior Factory), které výsledková tabule ukázala 50. příčku. „Asi se potýkám s nějakými problémy, ale ani táta ani já zatím nedokážeme definovat o co jde. První rok v téhle kategorii je náročný a musím se naučit, že nejezdím o první desítku, ale závodím víc vzadu. I tak se budu snažit o co nejlepší výsledky.“ 

Výsledky ženy U23

1. Sofie Pedersen (DEN, Wilier Pirelli) 1:09:21 hod.
2. Ginia Caluori (SUI, Thömus Akros) +0:30
3. Emily Johnston (CAN, Trek Future) +1:20
4. Sara Cortinovis (ITA, Santa Cruz Rock Shox) +1:32
5. Noëlle Buri (SUI, Bixs Performance) +1:50

24. Patricie Srnská (Dukla Praha) +5:19
31. Aneta Novotná (Aspire Opportunity) +7:01
36. Nela Viktorová (Rouvy Specialized) +7:46
37. Zuzana Šafářová (Rouvy Specialized) +7:50

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková