Matcha – dejte zdraví zelenou a pochutnejte si

Vyzkoušejte dva recepty s matcha

Všichni známe klasický zelený čaj  i jeho účinky, ale japonský zelený čaj Matcha je něco trochu jiného. Matcha je hitem nejen instagramu a kaváren, ale může frčet i u vás doma. A proč? Dnes se blíže seznamte s účinky tohoto čaje, který se nejen pije, ale dá se použít i při přípravě řady teplých a studených pokrmů i v domácích podmínkách.

B

Co je čaj matcha?

Matcha je druh zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Zpočátku byl užíván japonskou elitou a nedávno se začal pít i v Evropě. Mletím čerstvých čajových lístků vznikne jemný zelený prášek s báječnou chutí a vůní, kam se nepřidávají barviva, přísady ani konzervační látky. Čaj matcha je krásně zelený díky zelenému barvivu v čajových lístcích, protože 3 týdny před sklizní jsou čajové plantáže zakryty plachtami.  Rostliny rostou téměř ve tmě a chybějící světlo si kompenzují nadměrnou produkcí chlorofylu.

V čem je matcha mimořádná?

Při pití čaje matcha konzumujeme celý list čajovníku, proto je matcha zhruba 10x silnější než louhovaný zelený čaj. Matcha obsahuje několikanásobně více EGCG antioxidantu, který pomáhá správnému fungování imunity a pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost. Matcha i káva obsahují kofein (v čaji se nazývá tein), ale jeho účinky se liší díky dalším látkám. Kofein v kávě účinkuje během několika minut s vrcholem za 30 až 45 minut. Matcha obsahuje theofylin, theaniny, minerály, vitamíny a antioxidanty, díky kterým se kofein dostává do krevního oběhu postupně, což vede k pomalému uvolňování energie po dobu 3-6 hodin.

 

Jak poznat kvalitní matcha?

Mezi hlavní faktory vysoké kvality patří chuť (jemná, hladká a mírně sladce chutnající), barva (smaragdově zelená) a certifikace (originální matcha je pouze z Japonska). Bio kvalita zaručí, že pěstování čaje matcha probíhalo bez použití chemických prostředků. Na českém trhu lze přesně takovou matchu bez problému koupit. Navíc je prakticky balena v porcích nebo lze také sehnat i třeba jako puding matcha s příchutí ananasu.

Víte, jak nejlépe připravit matchu doma?

Za studena: porci čaje protřepeme s vodou (2 dl-1,5l) v šejkru, až se prášek zcela rozpustí. Lze dochutit ovocným sirupem či limetkou.

Za tepla: matcha zalijeme horkou vodou (2 dl) a teplotě max. 70° C a pořádně protřepeme v šejkru. Přidáním medu a limetky docílíme skvělé chuti nebo můžeme přidat mléko/veganské alternativy pro zjemnění chuti.

Vyzkoušely jsme pro vás….MATCHA CAPPUCINO A MATCHA PUDING

Suroviny:

  • 2 g Matcha Tea
  • 1 dl horké vody
  • 1 dl mléka nebo jeho veganské alternativy
  • na doslazení cukr či med

Postup:

Horké mléko zpěníme. Vedle rozšejkujeme čajový prášek v horké vodě. Do poloviny sklenky nalijeme pečlivě rozmíchaný Matcha Tea a doplníme napěněným mlékem. Dle potřeby dosladíme.

Suroviny:

  • 1 ks bio puding s čajem Matcha
  • 500 ml mléka nebo jeho veganské alternativy
  • na doslazení cukr, čekankový sirup či sušené ovoce

Postup:

Z ½ l mléka odlijeme 350 ml do hrnce. Můžeme (nemusíme) přidat 2 lžíce cukru a zahříváme. Do zbytku mléka vsypeme obsah sáčku a dobře rozmícháme. Směs nalijeme do ohřátého mléka (cca 70° C) a za stálého míchání vaříme asi 2 minuty. Nalijeme do misek a necháme vychladnout. Na doslazení lze místo cukru použít čekankový sirup, kterým puding zakapeme až při servírování nebo použijeme pouze sušené ovoce.

 

Bára Bubílková