10 kroků, jak zůstat fit během těhotenství

Autentické postřehy od profesionální české triatletky a ambasadorky ženské značky Liv, Radky Kahlefeldt-Vodičkové….

Před časem jsme vám přinesly rozhovor s velmi úspěšnou českou triatlonistku, Radku Kahlefeldt-Vodičkovou, která se stala tváří značky LIV. Uplynuly téměř dva roky, jablonecká rodačka za tu dobu získala mnoho cenných úspěchů, ve své nové domovině se provdala se za velmi úspěšného australského triatleta a místo závodních plánu na sezónu 2018 se připravuje na roli maminky. Je ale stále aktivní a své zkušenosti se sportem v těhotenství sepsala právě pro stránky ženské komunity, sdružující se pod značkou Liv.

radka vodickova
Na společném tréninku s manželem, úspěšným triatletem Bradem Kahlefeldtem

Krátce po svatbě jsme s Bradem začaly plánovat rodinu.  Náš sen se stal velmi záhy skutečností, prvního potomka čekáme v lednu 2018. Když jsem se dozvěděla tu skvělou zprávu, byla jsem nadšená a začala se těšit na novou etapu svého života, ale zároveň také jsem přemýšlela, jaký dopad to bude mít na můj sport a závodění, které tak miluju. Co na to řeknou sponzoři, s kterými jsem měla domluvenou závodní sezónu 2017? Uvědomila jsem si ale, že čekat na ten pravý čas na plánování miminka, to nenastane nikdy. Můj kalendář byl plný závodů a tréninkových kempů, a tak bych mohla říkat “příští rok” donekonečna.

Triatlon je náš životní styl, vím, že se k němu chci vrátit. Vím, že to bude vyžadovat velké nasazení, ale mám kolem sebe několik skvělých kamarádek-triatlonistek, které se po narození potomka dokázaly po mateřské pauze vrátit v ještě lepší formě, než měly dříve.

Díky jejich tipům, zkušenostem a také věcem, které jsem si uvědomila já během svého těhotenství vím, že za těch 9 měsíců nemusíte ztratit příliš ze své kondice a návrat tak nemusí být od nuly.

10 tipů, jak se udržet fit a zdravá, když čekáte miminko

 

PregnancyandtheProfessionalAthlete_lastTTride
  • Každé těhotenství je jiné a každá žena zvládá hormonální změny jinak. Já se naučila se neporovnávat s ostatními. Vždy se soustřeďte jen na sebe a své pocity a hlavně-nebuďte na sebe příliš tvrdá. Vše, co děláte v průběhu těhotenství je zaměřeno na vaše zdraví a zdraví vašeho miminka, nikoliv na výkon.

  • Nedržte diety! Tělo si řekne, a tak mu dopřejte. Já poslední čtyři roky jedla bezlepková jídla. Protože mi to pomáhalo k tréninkovým I závodním výkonům. Ale v těhotenství se vše změnilo. Přišly dny, kdy jediné, co jsem mohla sníst, byly těstoviny s rajčatovou omáčkou nebo sendviče.

  • Nevzdávejte se pohybu. Moje tělo bylo zvyklé na ježdění na kole, plavání a běhání pravidelně každý den, bylo pro mě důležité zůstat aktivní. Svůj “tréninkový plán” jsem prokonzultovala s doktorem. Je známo, že těhotná žena potřebuje víc kyslíku, takže anaerobní aktivity nejsou v pozdějším stupni těhotenství ideální volba. Důležité je se nepřehřát, dodržovat pitný režim. Od třetího měsíce jsem si vždy brala sportster, abych se ujistila, že moje tepová frekvence není příliš vysoká. Obecně platí, že pokud si můžete při aktivitě povídat, jste v pohodě.

  • Choďte do posilovny. S cvičením v posilovně jsem nepřestala až doteď, jen jsem trochu změnila cvičební plán. Pořád cvičím zadek, nohy, ruce, jen samozřejmě vynechávám cviky na břicho.

  • Spánek si užívejte. Před těhotenstvím, když jsem byla unavená, dávala jsem si na povzbuzení kafe. Teď si dám šlofíka.
nastavení kola v tehotenstvi
  • Noste pohodlné oblečení. Zhruba do 5 měsíce jsem mohla nosit stále stejnou velikost dresu, kalhot atd., ale pak už jsem cítila, že musím sáhnout po větší velikosti. Tak jsem si vyzkoušela, že je mnohem lepší nosit kalhoty bez kšand, protože frekvence pauz na čůrání se zvětšuje, takže je mnohem pohodlnější kšandy nemít.

  • Upravte si posed na kole. Zhruba v pátém měsíci jsem si musela upravit posed na kole. Při jízdě na mém Livu Arow Advanced už jsem cítila přílišný tlak na bříško. Využila jsem možnosti přesedlat na Liv Pique, bikový model. Cítila jsem se pohodlně, bezpečně. Pokud máte jen jedno kolo, pořád je možnost ho upravit, aby se vám jelo pohodlně, například vyměnit představec. Samozřejmě je důležité jezdit s rozumem, jak tempo, tak rychlost ve sjezdech.

  • Choďte plavat. Plavání se stalo mojí nejoblíbenější aktivitou, jak zůstat fit po celé těhotenství. Je relaxující a pomáhalo mi zbavit se oteklých nohou.

  • Vždy u sebe mějte svačinku. Zejména v prvním trimestru pro mě byla rychlá svačina záchranou. Neměla jsem potřebu jíst velká jídla, ale skoro každou hodinu jsem musela sníst něco malého, abych předešla klasickým nevolnostem. Občas jsem si dala malý snack I uprostřed noci nebo hned po ránu, ještě, než jsem vylezla z postele.

  • Najděte si dobré přátele a cvičte spolu. I já mám občas dny, kdy se mi prostě nechce dělat nic, ale jakmile vyrazím ven, cítím se mnohem líp. Mít možnost jet s někým na kolo nebo plavat mi dalo extra motivaci vyrazit, trochu se hýbat a dát si pořádnou dávku čerstvého vzduchu.

 


Zdroj: Liv cycling
Foto: archiv Radka Kahlefeldt

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková