Reklama

DNK tip na nákup: Scott Trail Boa. Pohodlí nejen do lesa

V dnešním tipu na nákup představujeme dámské bikové tretry, které u nás také prošly slušnou zátěžovou zkouškou…

Reklama

Tři měsíce v akci máme trailové mtb tretry od švýcarského Scottu. Model Trail Boa Lady nás provází při každém testu i vyjížďce v těžším terénu, s batůžkem na zádech. Ačkoliv bylo suché jaro, i zkouškou v dešti prošly. Jaké dojmy a postřehy jsme získaly? Pro koho bude tento model svým střihem a zpracováním nejlepší? Všechny tyto otázky vám zkusíme zodpovědět v následující recenzi.

Dámská cyklistická obuv SCOTT Trail Boa® Lady je výrobcem doporučovaná na trailové ježdění. Na první pohled, respektive při prvním bližším prohlédnutí materiálu a zpracování působí velmi odolně, nechybí zpevněná špička, se zvýšenou ochranou proti odření. Svršek boty je z polyuretanu, překrytý z  prodyšné, nicméně poměrně hustě tkané síťoviny.

Na podrážku byla použitá pryž nesoucí označení Sticki, technologie, kdy je do směsi vstřikovaný nylon, vyztužený skelnými vlákny. To zajišťuje dobrou přilnavost při chůzi i delší odolnost proti opotřebení. Index tuhosti je u modelu Scott Trail Boa 6, což koresponduje i s dalším parametrem boty a tím je její fit.

Sport-performance- race – to jsou tři odlišné střihy (fity) u treter značky Scott. Rozdíl je, jak z názvu jednotlivých kategorií vyplývá, v použití jednotlivých modelů. V případě trailových bot je důležitým parametrem vedle pevnosti také pohodlí. Proto je tu zvolen fit sport, kdy jde o širší platformu, která zaručuje celodenní pohodlí. Zároveň ale systém šněrování Boa umožňuje dostatečné stažení podle typu chodidla.

Stahovací systém Boa je znám i z řady silničních treter, používá se v kombinaci s pásky na suchý zip nebo přezkou. Scott vybral pro tento typ trailových bot systém Boa L4, nejmodernější technologii šněrování, kdy jedním kolečkem utahujete celou botu.  Kombinace jemně strukturovaného kolečka s velmi pevným stahovacím lankem, funguje skvěle. Stejně tak i rozepnutí boty, kdy se po uvolnění Boa jednoduchým zatažením na zpevněné oko lanka stahování povolí.

Co prozradil test?

Boty jsou jednoznačně dobrým tipem pro jezdkyně s širším chodidlem. Od prvního nazutí jsou pohodlné, pro někoho možná až nezvykle. Je proto nutné nebát se hodně utáhnout šněrování, stahovací pásek je dostatečně pevný. Během jízdy, v reakci chodidla na zátěž nebo při zmoknutí, bylo pro pocit pevně sedící boty na chodidle dobré šněrování znovu dotáhnout.

Model Scott trail Boa, jak název napovídá, je určen na ježdění v trailech, kdo ale jezdí drsné terény, s odskakujícím kamením, bude mu trochu chybět ochrana kotníku. To se samozřejmě dá vyřešit chrániči. Tvrdá enduristka nejspíš sáhne po celkově tužším modelu.

Boty ale rozhodně nebudou limitem v tom se pustit do zábavné jízdy na  přírodních trailech nebo v bikeparku. Obzvlášť v letních dnech bude pohodlí i prodyšnost, které bota nabízí, příjemným bonusem. Na druhou stranu, statečně odolávaly i jemnému dešti při polodenní vyjížďce, byť nemají žádnou GTX ochranu. Že by zafungovala 3D síťovina, která nedovolila jen tak kapkám do vnitřku boty proniknout…?

Uživatelsky příjemný detail v podobě poutka nad patou, díky kterému je obouvání naprosto snadné potěší, anatomicky tvarovaná a vyjímatelná vložka je u bot této třídy samozřejmostí.

Díky podrážce, která má velmi členitý vzorek, lze boty využít nejen na nášlapný systém SPD, ale i na platformy, kde bota dobře drží. Vzhledem k tuhosti podrážky  bych preferovala platformy s menšími piny. Tretry Scott trail Bia najde využití i pro cykloturistku, která hledá pohodlné a vzhledem pěkné boty, v kterých je i chůze relativně komfortní.

Pár čísel na závěr. Boty váží 350 g (vel 38), velikost 40 je o cca  20 g těžší. Cena je 3120 Kč.

Info o dostupných velikostech a dalších modelech najdete na endorphinrepublic.com

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková
Reklama