Reklama

DNK tip na nákup. Batoh Scott Perform HY’ 6

Testovaly jsme pro vás jeden velikostí hodně šikovný batoh. Brzy se ukázalo, že má předností mnohem víc….

Reklama

Možná jste zastánkyně jízdy „nalehko“. Do kapes u dresu dáváte jen nezbytně nutné. Hlavně aby nepršelo, nebyla zima, nepřišel defekt. Věřte, ale že přijde situace, kdy pojedete na delší vyjížďku a batoh bude zkrátka potřeba. Ať už půjde o poklidný rodinný výlet nebo vydatný švih s partou podobně naladěných nadšenců, budete potřebovat praktického parťáka. Toho si hodíte na záda a on vám poslouží jako vodní zdroj a zároveň úschovna pro náhradní oblečení, matroš na opravu defektu, sváču, mobilní telefon, klíče, nějaký ten zlaťák a další serepetičky, bez kterých se při jízdě neobejdete. Tady máte jeden prověřený tip. Batoh Scott Perform HY 6. S ním určitě neuděláte krok vedle.

Na první pohled vás batoh zaujme velmi přívětivou velikostí. Označení HY’ 6 říká, že objem batohu je 6 l. Batoh má dvě velké vnitřní kapsy. Ta zadní je určena pro hydrovak HydraPak Elite o objemu 2 l.

Hadici hydrovaku lze snadno připnout do příslušných úchytu na ramenním nebo hrudním popruhu tak, aby vám nevadilo při vašem „bajkování“. Pokud chcete v batohu více prostoru, můžete hydrovak jednoduše z batohu sundat a nechat doma. Hmotnost batohu je cca 460 g, s hydrovakem pak 560g. Tahle čísla napovídají tomu, že při výrobě bylo myšleno na to, abyste se při jízdě netahali s příliš těžkým nákladem.

Dva druhy voděodolného materiálu Nylon zajistí, že i v mokrých podmínkách budete mít v batohu vše v bezpečí a hlavně suchu. Tím nejzákladnějším požadavkem je, aby vám batoh na zádech perfektně seděl. V této souvislosti se výrobce inspiroval u ramenních popruhů trailových běžeckých batohů a uzpůsobil je pro jezdecké potřeby. Ergonomický tvar batohu a jeho funkčnost batohu vyšperkovalo dnes již tradiční spojení ramenních popruhů a zádového panelu v jeden celek. Samozřejmostí je vlhkost odvádějící 3D tvarovaný zádový panel, který zaručí úlevu vašim zádům při jízdě.

Vedle běžných prvků batoh Scott disponuje mnoha vychytávkami. Ty ze standardního batohu vykouzlí dokonalý cyklodoplněk. Jednou z předností jsou praktické rychle přístupné kapsy na ramenních popruzích. Ty využijete i během jízd, aniž byste museli zastavit. Obě kapsy jsou na suchý zip. Posledním úložným prostorem je svrchní kapsa batohu. Ta je v hodná zejména na svrchní vrstvy či
návleky na ruce nebo nohy. Šikovní jezdci se do kapsy dostanou rukou, aniž by museli přerušit jízdu.

 Vzhledem k velikosti batohu vám i při plné nádrži zůstane v přední vnitřní kapse dostatek prostoru pro nějaké to svrchní oblečení nebo jiné věcičky. Pro drobnější předměty je v přední vnitřní kapse zakomponovaná menší kapsa na zip včetně karabinky na klíče. Tuhle kapsu využijete zejména na mobilní telefon. Pokud byte však chtěli nechat hydrovak doma, jednoduše ho z batohu vyndáte a ihned máte k dispozici další volný prostor.   

Inspirace u trailových běžeckých batohů se opravdu vyplatila, například u pohyblivých hrudních popruhů s nastavitelnou polohou. Těmi korigujete výšku jejich umístění na rameních popruzích, čímž dosáhnete téměř ideální a pohodlné pozice usazení batohu na vašich zádech a zároveň i hrudníku. Díky kombinaci velikosti batohu a jeho ergonomického tvaru padne i jezdcům menšího vzrůstu. 

Pokud už z jakéhokoli důvodu potřebujete odložit helmu, nabízí se vám možnost připevnit ji na batoh snadno a rychle pomocí chytrého upínacího systému v horní části batohu. Další bajkovou vychytávkou je upínací systém na brýle. Ty si můžete i během jízdy snadno připevnit na jeden z ramenních popruhů tak, že vás během jízdy neomezují. Reflexní prvky jsou na batohu umístěny šikovně v logu firmy Scott

Jedno testování batohu Scott Perform Hy 6 proběhl na Singltreku pod Smrkem za slunečných a parných podmínek. Strach z propoceného dresu pod batohem zahnal „makající“ 3D tvarovaný zádový panel. Vlhkost skutečně odváděl. Po několika šlápnutích do pedálů jsem i s plným „vakem“ na zádech, váhu batohu přestala vnímat. Během jízdy jsem se necítila limitovaná nebo omezovaná v pohybu. Batoh na zádech skvěle držel. To nezměnila ani ostrá jízda v klopenkách a hravých singlech. Hadice hydrovaku pevně držela v příslušných snadno dostupných úchytech na ramenním a hrudním popruhu. Díky tomu nedocházelo k situaci, kdy by hadice překážela nebo jiným způsobem kazila prožitek z „bajkování“. 

Dříve jsem nebyla zastánce „baťůžkového ježdění“, v závodním modu jsme vždy preferovali jízdu nalehko, ale jízda s prázdnými kapsami a jistotou, že mám zásobník s vodou a především s batohem, který dobře sedí, je perfektní.“

Ve společnosti tohoto sympatického a praktického doprovodu dosáhnou vaše vyjížďky jiných rozměrů. Batoh můžete pořídit v barevném provedení černá/oranžová nebo ve veselejší variantě žlutá/modrá. Cena 2.490 Kč.

Další produkty Scott můžete okouknout na scottsport.cz

Lucie Hamanová