Dámy nejen na kole. Poprvé na sněžnice

Že jste nebyla nikdy na sněžnicích? Známe 4 důvody, které vás přesvědčí proč vyrazit…

Sněžnice zná lidstvo už po několik tisíciletí, člověk je užíval mnohem dříve než lyže. Jako nezbytnou tradiční zimní pomůcku k pohybu ji využívají severské kraje, postupně ale ve Spojených státech, Kanadě a také i v některých evropských zemích se sněžnice stávají populární i pro rekreačně-turistické účely. 

Proč sáhnout po sněžnicích? 

Všechny zimní sporty mají společné to, že nabízí možnost pohybu v zasněžené krajině. Na tyhle pocity se závislost vytváří snadno a rychle. Je však mezi námi spousta lidí, kteří se na běžkách necítí komfortně, bojí se ve sjezdech, nerozumí si s technikou. Někdo má třeba zdravotní omezení, které ho dokáže pouze na chůzi. Volbou jsou skialpy, ale jejich pořizovací cena atakuje hranici dvou průměrných měsíčních platů. Se sněžnicemi je to jinak.  

Turistika na sněžnicích má hned několik předností, které vás možná přesvědčí, abyste i vy propadly jejich kouzlu.

4 výhody pochodu na sněžnicích

1.Jde o přirozený pohyb
Běžná chůze je přirozenou dovedností každého z nás. Pokud umíte chodit po svých, budete to umět i na sněžnicích.  Samozřejmě chůze na sněžnicích má svá specifika, ale její zvládnutí nebude vyžadovat příliš úsilí a času.

2.Snadno se řídí fyzická náročnost
Na rozdíl od skialpů a běžek nemusíte disponovat dokonalou fyzičkou. Pokud vám nedělá problém procházka v horách, podobnou túru zvládnete i na sněžnicích. Záleží na zvoleném tempu a profilu. Pro začátek stačí pro méně trénované lehký výlet v délce 6-8 km, s menším převýšením, pro ty zdatnější by neměl přesáhnout 12 km. Jiné parametry obtížnosti nabízí vysokohorské přechody na alpinistických sněžnicích, ale k tomu se „prošlapete“ postupně. 

3.Jde o finančně dostupnou aktivitu
Další z výhod jsou nízké pořizovací náklady, oproti výbavě pro skialpinismus nebo běžecké lyžování.Ceny za sněžnice se pohybují od 1500 Kč, dobrým doplňkem pak jsou i teleskopické hole. Ostatní věci, jako boty, oblečení, batoh už jsou věci, které mají univerzální využití i pro mnoho dalších aktivit.

4. Nabízí volnost pohybu
Nemusíte brát ohled na to, zda vyjela rolba, nepotřebujete upravenou běžeckou stopu. Na sněžnicích se naopak dostanete i na mnoho obtížněji přístupných míst, neřešíte tip sněhové pokrývky, ať je metr prašanu nebo ledový vyfoukaný povrch, sněžnice zvládnou všechny podmínky. Kdo vyhledává více samoty, sněžnice mu nabídnou mnoho krásných zážitků i nových pohledů.

Jak správně vybrat sněžnice?

Podle účelu se rozlišují tři základní typy:

-běžecké – malé a lehké, vhodné pro kondiční běh, nevhodné do neupraveného terénu

-rekreační (chodecké) – trochu větší, vhodné pro kratší výlety a procházky

-alpinistické (turistické) – vhodné pro alpinismus, dálkové výlety a použití v terénu mimo stezky, délka nejméně 30 palců (76 cm) a šířka 10 palců (25 cm), závodní jsou o něco kratší

Vhodná velikost však závisí také na hmotnosti uživatele včetně zavazadel a výbavy: těžší potřebuje větší sněžnice, lehčímu stačí menší. Mnozí výrobci uvádějí tabulky doporučených velikostí. Velikosti se většinou udávají v palcích. Obvykle se všechny dřevěné sněžnice, i když mají moderní tvar, označují jako tradiční, zatímco všechny sněžnice z jiných materiálů jako moderní.

Podle technického provedení se rozlišují tři základní skupiny:

-klasické (s dřevěným nebo bambusovým rámem)

-s kovovým rámem

-plastové

Než se rozhodnete pořídit si vlastní výbavu, určitě si vyzkoušejte několik typů v půjčovně. Někdo nedá dopustit na sněžnice s kovovým rámem a řemínkovým vázáním, jiný preferuje plastové s hroty.

Pokud možnost reálného ozkoušení nemáte, využijte minimálně dostupné odborné recenze sněžnic.
 

Vypůjčení sněžnic se pohybuje od částky 50 Kč na den, na některých stránkách půjčoven najdete i tipy kam vyrazit.

TIPY DNK:
Při výběru věnujte pozornost váhovému určení konkrétního typu sněžnic a velikosti bot. Specifikace pro dámy může vypadat takto: Nosnost (kg) 30-80 kg. Rozsah velikostí bot: 35-43 EU.
Správně vybrané sněžnice vám budou k ničemu, pokud do nich upnete jinou než kotníkovou botu. Ideální jsou pevné trekové boty – pohorky. Pokud bude obuv příliš měkká, při pevném dotažení popruhů vázání můžete trpět nedokrvováním končetin.

Technika chůze na sněžnicích

Na první pohled je zřejmé, že šířka postoje na sněžnicích je větší než při běžné chůzi. Můžete se setkat s označením „široká stopa“. Krok na široko pak může způsobit bolest kyčlí. Kyčle, kolena i kotníky jsou v trochu jiné pozici než obvykle. Proto je dobré délku tréninku zvyšovat postupně.

Dbejte na:

-vedení pohybu kolenem – snažte se pohyb vést dopředu kolem tak, aby to nebylo nártem.

-uvolnění hlezenního kloubu-zároveň během pohybu uvolněte hlezenní kloub tak, abyste neměly „fajfku“.

Při dodržení těchto dvou pravidel se vám půjde lehčeji a ušetříte si možné nepříjemné svalové přetížení. Zároveň se vyvarujte chůzi po špičkách. Při sestupu jděte uvolněným krokem přes patu. Právě zde oceníte, že s sebou máte hole.

Stejně jako na skialpech vám pohyb do kopce ulehčí podpatěnka, díky které pošetříte svá lýtka. Stoupání pro vás bude příjemnější a sněžnice se do svahu zaboří, tak že vám nebudou podkluzovat. Při chůzi v rovinatém terénu ji obvykle nevyužíváme. Pozor, u některých modelů je třeba podpatěnku nastavit pomocí šroubováku předem. V těžkých podmínkách na zmrzlém sněhu vás na nohu podrží ozubené vodicí lišty a zuby na spodní části rámu sněžnic a zuby, drapáky pod špičkou vázání.

Trénink (nejen) pro cyklistiku

Stejně, jako u běžeckého lyžování i skialpinismu, o kterém jsme psaly už dříve, i chůze na sněžnicích je přínosným tréninkem pro cyklistiku. Zatížení těla je opět komplexní, pokud půjdete s hůlkami. Jednoduchým pohybem zapojíte svaly na nohou, a při použití holí i horní končetiny a zádové svalstvo. Náročnost chůze na sněžnicích je vyšší než běžná chůze, ale i tady se vaše tepová frekvence bude pohybovat v nižších zónách než na běžkách.

Snadno se buduje obecná vytrvalost, po vyzkoušení chůze na sněžnicích a eliminaci nečekaných zdravotních omezení (stopa je širší, mohou se výjimečně objevit bolesti v kyčlích nebo v kolenou), si plánujte několikahodinové túry právě ve vytrvalostním módu.

Silová vytrvalost vychází z volby profilu. Stačí se vydat do dlouhého stoupání a silový trénink je tu. Navíc, oproti běžkách nebo skialpům vás vždy čeká ještě sestup dolů, kdy dostanou pěkně zabrat stehenní “klesače”, navíc zapojíte i břišní svaly.

Aerobní až maximální intenzitu asi vyznavači této pohodové aktivity vyhledávat nebudou, ale pokud chcete, stačí k tomu soutěživý parťák s lepší kondicí, který vás donutí k svižnému tempu. V kombinaci s nadmořskou výškou se možná budete divit, co i „obyčejná“ chůze dokáže.

Rada DNK: Dodržujte bezpečnost 

Na sněžnicích se pohybujeme v horách, platí tedy stejné zásady bezpečnosti, jako u jiných aktivit. Na akci vyrážíme minimálně ve dvojici (pokud toužíte po samotě, informujte přesně o své plánované trase někoho z přátel), s sebou do batohu náhradní oblečení, dostatek tekutin i energetických potravin, nabitý mobil, mapu, event.navigační přístroj. Pro delší tůru nezapomeňte přibalit čelovku. Při plánování náročnosti tůry mějte na paměti svou fyzickou kondici i aspekt, že se může obtížnost zvýšit i kvůli zhoršení počasí.

Autor: Lucie Hamanová, Kája Polívková

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková