Dámy nejen na kole#3. Běžecké lyžování-jak si namazat?

Poslední krok, než vyrazíme na běžky je jejich správné namazání. Náš průvodce vám v tom pomůže…

Už máme v malíčku běžecké styly, zajímavosti z tréninku, máme i představu jaká je vhodná výbava pro daný styl i naši jízdu. Dnes zakončíme miniseriál asi tím nejtěžším, což je příprava lyží. 

Nebude žádným překvapením, když hned v úvodu zmíníme, že lyže na klasiku a na skate se mažou odlišně. Ty na skate (bruslení) parafínujeme po celé délce skluznice. Lyže na klasiku mají ve své střední části skluznice stoupací komoru/zónu. Ta se maže pouze stoupacími vosky a žádné jiné na ni nepatří. Mít správně zvolenou délku komory je důležité. Délku stoupací komory vám změří v servisu na speciálním přístroji. Stačí donést lyže a udat svou váhu. Druhou variantou je domácí měření, kdy si lyže postavíte na rovný povrch, stoupnete na vázání. Pal poprosíte někoho, aby vzal list papíru, který dá pod lyži a bude s ním pohybovat ke špičce lyže. Tam, kde se papír zastaví, udělá fixem na boku lyže značku. To samé udělá na druhou stranu k vázání. Mezi značkami vznikne stoupací komora.

jak namazat běžky

Vosky-skluzné a stoupací. Kdy a kam?

1.Skluzné vosky

Skluzné vosky neboli parafíny  se u lyží na bruslení aplikují po celé délce skluznice, u lyží na klasiku po celé skluznici mimo délku stoupací komory. Základní rozdělení je podle obsahu fluoru. Levnější řady vosků fluor vůbec neobsahují. Střední třída je většinou označovaná jako LF ( Low Fluor) a pro sportovní lyžování je nejpoužívanější. Vosky řady LF zaručují výborné skluzové vlastnosti a  zároveň šetří vaši peněženku, což se vždycky hodí.

Nejvyšší řada parafínů bývá označována HF ( High Fluor), je podstatně dražší a zaručuje oproti LF zejména prodloužení skluznosti. Fluor zabraňuje zanesení skluznice nečistotami ze sněhu, takže si lyže déle uchová své původní skluzné vlastnosti.. Sníh totiž není tak čistý, jak by se zdálo. Čerstvý sníh strhává nečistoty již ze vzduchu a na starší napadá další v průběhu času. Jak základní, tak i fluorové parafíny jsou dodávány v několika variantách rozdělených podle podmínek do kterých jsou určeny.

Pro základní potřebu Vám budou stačit žluté a oranžové TOKO nebo červený a fialový SWIX ve verzi LF. Pokud hodláte lyžovat za každého počasí či závodit tak si připravte na vosky pěkný kufřík a taky zkontrolujte stav účtu. Kromě parafínů jsou na trhu také skluzné vosky práškové a tekuté, nazývané také urychlovače. Používají se pro závodní účely jako finální vrstvy na parafíny. Jak jejich název napovídá zlepšují skluznost a opět  výrazně prodlužují dobu, kdy se skluznice udrží čistá a tedy skluzná. Jsou ale velmi drahé a tak se by se mohlo lehce stát, že by vás při jejich použití stálo namazání víc než samotná cesta na hory. 

jak namazat běžky

Na mazání skluzných vosků budete potřebovat stojan na mazání lyží „kopyto“, lyžařskou žehličku, škrabku na stažení vosku ze skluznice a kartáče na doleštění. Kartáčů existuje mnoho druhů a v ideálním případě by se měly používat podle doporučení výrobce vosků. Jako základ poslouží jakýkoli nylonový . Pokud si však chcete lyže připravit opravdu dobře dopřejte si dva až tři druhy – měkký, tvrdý a kovový.

TIP DNK: Zejména nové lyže byste měly po každé jízdě (20km) napustit parafínem a nechat do další jízdy, respektive přípravy na ni, napuštěné. Vaše staré lyže to ocení také. V žádném případě nedopusťte aby byla skluznice místo černé šedivá. Pravidelně mazané lyže, lépe jedou a vy si jízdu na nich o to více vychutnáte.

jak namazat běžky

2. Stoupací vosky
Stoupací vosky se používají pouze u klasických lyží, kdy se aplikují v délce stoupací komory. Sortiment stoupacích vosků je rozdělen na tuhé vosky a tekuté vosky, zvané též  klistry. Tuhé i tekuté vosky je nutné aplikovat dle klimatických podmínek – zejména podle teploty a struktury sněhu. Na tuhý stoupací vosk budete potřebovat korek, kterým vosk nanesený do stoupací komory lyže rozetřete do hladka. Počítejte také s tím, že jedna vrstva nebude stačit a naneste raději 3-5 dle technické úrovně své klasické techniky.

Tekuté vosky – klistry jsou velmi, ale opravdu velmi lepivá hmota, prodávané v tubách velikosti zubní pasty. Používají se při vysokých plusových teplotách, kdy je sníh hodně mokrý nebo naopak zcela zledovatělý. Tato máza není kvůli pracnosti oblíbená, ale v určitých podmínkách je pro kvalitní odraz nezbytná.  Pro turistické či rekreačně -sportovní jízdu se naštěstí dají použít i klistry z rozprašovače.  Pro opravdu ostrou jízdu si však připravte svou dlaň, kterou budete předem lehce zahřátý klistr roztírat. Na nahřátí je ideální používat horkovzdušnou pistoli, stačí ale i nahřát klistr na topení, jeho roztírání je pak snazší.

Zahřátý klistr roztáhnete dlaní do souvislé vrstvy po délce stoupací komory. Namazanou lyži je vhodné položit její boční stranou na sníh, aby vosk před jízdou vychladl. Jelikož jde o špinavou práci, připravte si smývač a hadr na očištění rukou.

TIP DNK: Před mazáním na klasiku jemně zdrsněte stoupací komoru smirkovým papírem, Stoupací vosk pak bude na skluznici lépe držet. Tento postup je dobré aplikovat ihned po naparafínování lyže, kdy ji máme ještě uchycenou v kopytu.

jak namazat běžky

Příprava lyží je alchymie, jednotlivé vosky můžete různě kombinovat a vrstvit. V profesionálním pojetí vše začíná u testování lyží kde záleží na struktuře skluznice, přes testování skluzného vosku, prášků/urychlovačů a nakonec testování stoupacího vosku.

V závodech světového poháru v běhu na lyžích jste mohly postřehnout, že závodníci volí za určitých klimatických podmínek lyže bez stoupacího vosku. Jedná se o typ lyží s označením ZERO. Tyto lyže jsou ideální volbou na čerstvý prašanový sníh s teplotu okolo 0 °C, kdy je volba správného vosku velmi obtížná. Lyže mají v místě stoupací komory speciální, lehce zdrsněný povrch. Nevýhodou je, že tento typ lyží je použitelný pouze za těchto konkrétních podmínek. Když se zadaří, tak i párkrát za sezónu.

Záchrana pro klasiky? Skin

Kdo se chce těmto obtížím s volbou dobré mázy, a také časovým i finančním nárokům, vyhnout, může na klasiku zvolit lyže označované jako SKIN. Jejich boom se nastartoval před několika lety.. Jde o velmi pohodlnou variantu, bez přípravy, s jistotou, že smekat nebudete a to za každých podmínek! A co navíc, nemusíte stahovat starý vosk před další jízdou. Tyto lyže jsou vybaveny v prostoru „mazací komory“ tzv. moherovým pásem, podobný, jako znáte ze skialpinistických lyží. Tam je ale tento materiál po celé délce skluznice. Daní za tento komfort je jen mírně snížená skluznost lyže. Při obtížně mazatelných podmínkách je to však sázka na jistotu a vy si můžete užít jízdu klasickým stylem za každé teploty i sněhu.

Lyže SKIN vám již brzy představíme v DNK testu

 

Text: Lucka Hamanová, Kája Polívková

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková