RUTINA s DNK. Rovnováha pro spokojená záda

Nenáročné provedení, žádné zadýchání a přitom velký přínos pro zdravá záda

Další cvik, který prověří pevnost vašeho core. Potrénujete balanc a posílíte zádové i hýžďové svaly. Jen je důležité správné provedení.

Provedení:

  • Klekněte si na zem. Kolena a prsty pravé a levé nohy by měly být mírně od sebe.
  • Dlaně položte na zem rovnoběžně vedle sebe v šíři ramen. Dlaně by měly být pod rameny.
  • Hlavu nezaklánějte, nedívejte se před sebe, pod sebe, ale obličejem přímo dolu. Nyní jste ve výchozí poloze.
  • Pomalu zvedněte ze země současně pravou paži, kterou nepokrčenou předpažte tak, že malíková hrana dlaně směřuje dolu, a levou nohu. Pohyb končetin je pomalý. Vyrovnávejte stabilitu. Končetiny zvedněte do roviny s tělem. Poté se vraťte do výchozí polohy.
  • Poté vystřídejte končetiny a cvik opakujte.
  • Během cvičení zpevněte celé tělo. Záda by měla být rovná.

TIP DNK: Čím pomaleji budete cvičit, tím více vedle zad zapojíte i vnitřní svalstva. V horní poloze můžete chvíli vydržet a vyrovnávat váhu. Případně jednu sérii proložit těžší variantou Rovnováha

Těhotné dámy by naopak měly cvičit v tempu, aby minimálně zapojily vnitřní břišní svalstvo. Těžší varianta pro ně není vhodná.

Začněte tím, že provedete celkem 12 opakování tzv. 6 na jednu stranu a 6 na druhou. Poté se uvolněte. Doporučený počet sérií: 2-3. Po určité době zvyšte počet opakování a upravte délku odpočinku. V případě časového hlediska začněte tím, že budete aktivně cvičit po dobu 30 sekund. Poté tělo uvolněte (doba odpočinku je individuální). Doporučený počet sérií 2-3. Během cvičení pravidelně dýchejte a soustřeďte se na správné provedení. Pozor na propadlá bedra.

Lucie Hamanová