Pohyb a mozek
Víme, že mozek je tvořen levou a pravou hemisférou. Každá z hemisfér se zabývá něčím jiným a řídí odlišné funkce. Ta levá – analytická, se zaměřuje na funkce spojené s logickým myšlením, matematikou či slovním vyjádřením a ta pravá – syntetická, je spíše intuitivní a kreativní a umožňuje určitý nadhled a chápání kontextu.
Téměř vždy je jedna z hemisfér dominantní a do značné míry charakterizuje způsob myšlení každého z nás. Ovšem pro život potřebujeme obě dvě. Potřebujeme, aby obě spolupracovaly. Bez této spolupráce a jejich vzájemného propojení bychom nebyli schopni přečíst ani knihu. Tedy přesněji řečeno, přečíst bychom ji mohli, ale unikl by nám obsah. Navíc kvalita tohoto propojení se odráží i v pohybovém projevu.
Naše tělo je s mozkem spojeno pomocí nervových drah. Toto spojení funguje oběma směry. Mozek ovlivňuje (a řídí) pohyb a naopak pohyb ovlivňuje mozek a jeho řídící funkce. Tohoto principu můžeme cíleně využívat v náš prospěch a zkvalitňovat pohyb pomocí zkvalitňování mozkových spojů právě pohybem jakým je třeba lezení.
Zmiňované propojení hemisfér totiž významně stimulují tzv. kontralaterální pohyby. Jde o pohyby, kdy dochází k současnému zapojování levé ruky a pravé nohy a naopak. Takovým pohybem je například chůze. Ne s rukama v kapsách, ale taková ta rázná, kdy kromě dolních končetin dochází k aktivnímu zapojení i těch horních. Nebo běh. Anebo lezení po čtyřech, které má mnoho dalších velmi významných účinků na náš organismus.