Cvičíme PERMANENTO. Díl VI. Krční páteř a jak na ni

Máme tu šesté pokračování seriálu Permanento. I dnes na vás čeká jednoduché, ale užitečné cvičení

Je tu pátý a poslední pohyb, který bychom vám v rámci tohoto seriálu představili. Jde o hýbání hlavou. Jednodušší už to ani být nemůže. Nenechte se ale odradit jednoduchostí. Jde o pohyby, kterým vděčíme za mnohem víc, než jen za mobilitu krční páteře. Posuďte sami a na závěr můžete vyzkoušet takovou mini týdenní výzvu.

Myslíte, že hýbete hlavou bez omezení?

Většina z nás stráví podstatnou část dne u počítače, kdy v podstatě koukáme do jednoho místa a hlavou skoro nepohneme. Často také někam spěcháme a na rozhlížení není čas. A když zrovna nikam nespěcháme a třeba jedeme MHD nebo na někoho čekáme, tak máme v ruce telefon a opět koukáme do jednoho místa. V autě jsou zpětná zrcátka nebo dokonce parkovací asistenti, abychom se nemuseli moc otáčet. Nakonec proč si neusnadnit život? Ale tady je kámen úrazu… v běžném životě už skoro nehýbeme hlavou a spokojeně si tuhneme v místě, kde se to moc nevyplatí.

Co se děje, když hlavou nehýbeme?

V první řadě jde o zmíněnou mobilitu krční páteře ve všech směrech. Dolů to většinou celkem jde, ale nahoru už hůř. Při rotaci se otáčíme i s rameny, abychom se mohli ohlédnout, kdo nám funí v závodě na záda. Každé ohlédnutí nás rozhodí z tempa.

Postupně ochabují svaly na zadní straně krku a naopak se zkracují ty na přední straně. V důsledku se mění postavení naší hlavy – posouvá se dopředu. A protože hlava je těžká, tak to má velmi zásadní dopady na držení těla. To musí nějak reagovat, abychom nepřepadli dopředu. Postupně se odchylujeme od správného postoje a každá taková odchylka je prvopočátkem vzniku dysbalance a vyžaduje nějakou extra energii k její kompenzaci. Úplně zbytečně.

Dále pak pohyby hlavy souvisí s rovnováhou a propriorecepcí – tedy s vnímáním našeho těla v prostoru a v pohybu. Není třeba zdůrazňovat, že právě toto velmi významně omezuje kvalitu jakéhokoli pohybu. Zodpovědný je za to vestibulární aparát uložený ve středním uchu. Některé studie uvádějí, že to je první část mozku, která se začne vyvíjet v prenatálním období (již 21. den). V podstatě jde o vstupní bránu do mozku, bez které se neobejdeme. Nefunkční rovnovážné ústrojí si můžete představit jako silnou závrať. Je to stav, kdy se nemůžete ani pohnout, často se vám udělá špatně od žaludku a jste doslova paralyzování. To je extrém. Ale i méně funkční rovnovážné ústrojí má dopady na náš organismus. Platí známé „use it or lose it“ – málo hýbeme hlavou, málo aktivujeme vestibulární aparát a trpí rovnováha i propriorecepce.

Přidávám jeden příklad z praxe… jako malé děti většina z nás neměla problém na houpačce, kolotoči nebo při válení sudů a až později (často pak s vlastními dětmi) jsme zjistili, že houpání není optimální a z kolotoče je nám šoufl. To jsou takové první příznaky „usínání“ vestibulárního aparátu. A pokračuje to dál. Ale nemusí.

Stačí dvě minutky denně! Zlepšíte mobilitu krční páteře, držení těla, rovnováhu a propriorecepci!

Mini výzva na tento týden:

Každý den prohýbejte krční páteř. Můžete kdykoliv – klidně u vaření.

Než začnete, tak doporučuji několikrát zakroužit rameny dopředu i dozadu. Hezky se srovnáte a uvolníte ztuhlé svaly. Pak zahýbejte hlavou ve všech směrech – nespěchejte, pohyby provádějte vždy z krajní do krajní polohy a v každé několik vteřin setrvejte.

3 x úklon na každou stranu

3 x předklon a záklon

3 x rotace (podívejte se přes každé rameno)

3 x půl-kroužek vpředu (zleva doprava a zpět)

Na závěr si promasírujte rukama šíji – to už je jen příjemné!

Můžete vyzkoušet vsedě, vestoje a vleže na břiše s oporou o předloktí – to doporučuji (ale v tomto případě bez masáže).

Již po týdnu poctivého „cvičení“ pocítíte rozdíl. Uvidíte, že uvidíte víc a budete se hýbat lehčeji. Platí, že v jednoduchosti je síla. A já ještě přidávám, že v pravidelnosti! Každý den trochu udělá větší rozdíl, že jeden den hodně a pak třeba celý týden nic. A to je kouzlo cvičení Permanento.

 


Zaujalo vás cvičení  a chcete ho zařadit do každodenního života? Můžete ho mít!

Před několika týdny byla spuštěna mobilní aplikace PERMANENTO.

V první části nazvané „Než se pustíte do cvičení“ osvojíte základní principy cvičení a pět pohybů, které se pak v různých modifikacích a úrovních náročnosti prolínají všemi sestavami. Teď už máte náskok – znáte houpání a v minulém čísle jste se dočetli o dýchání.

V další části nazvané „Pojďte cvičit“ vás aplikace nasměruje na sestavu, která vám pomůže rozhýbat tělo, nebo naopak zklidnit duši s ohledem na aktuální rozpoložení a časové možnosti (5 – 22 minut).

A zatím poslední je „Knihovna sestav“, kde jsou sestavy seřazeny podle náročnosti a vy si můžete vybrat svou oblíbenou.

Cena: základní verze („Než se pustíte do cvičení“ + jedna sestava) zdarma, prémiový přístup (pro využití všech sestav a rozcestníku „Pojďte cvičit“) 1 190 Kč/rok nebo 599/čtvrtletí.

KE STAŽENÍ PRO iOS i ANDROID – stačí kliknout a instalovat!

Autor: Kateřina Macháčová

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková