Na české cyklistické scéně není člověka, který by neznal jméno Ivan Rybařík a jeho nadčasový projekt Čistý sport. Dnes si budeme spolu povídat o zdravém stravování, které Ivana dovedlo až na vrchol v jeho profesionální cyklistické kariéře a které se stalo základnou pro jeho další skvělé projekty…
„Od začátku mých zkušeností se zdravým stravováním se zabývám energeticky vyváženým talířem. Jídelníček je převážně založen na rostlinné bázi s minimálními živočišnými vstupy respektující individuální zaměření člověka a jeho potřeby. Lze dělit na léčebnou stravu, stravu pro sportovce, zimní a letní stravu…“ říká o svém stravování Ivan Rybařík – bývalý profesionální závodník na horském kole s mnoha úspěchy i na světové scéně a nositel myšlenky Čistého sportu. Než vám prozradíme jeho jeden skvělý recept, tady je krátký rozhovor.
Ivane, závodně jsi sportoval a jsi stále aktivním sportovcem. Prozradíš nám svůj recept na to, jak se udržet v kondici, zdraví a pohodě?
Čas je to, co každému z nás v dnešní době chybí a vlastní vize a focus a jeho naplnění je z mého pohledu tou správnou cestou k udržení zdraví a kondice. Mnoho podnětů dělá mnoho zájmů, a tak je i mou prioritou dělat věci kvalitně a nerozptylovat se množstvím lákadel kolem mě. Prostá radost z pohybu a stabilita důležitých věcí v mém životě.
Co nebo kdo byl tím prvním impulsem k tomu, že se začneš stravovat „jinak“, zdravěji? A jaké byly tvé začátky v kuchyni?
Hlavním motorem bylo hledání a touha posouvat se dál k lepšímu osobnímu výsledku. Z mistra republiky se dostat do světové špičky a stále posouvat hranice svého výkonu. Výživa pro mě měla být v tu chvíli správným palivem a prostředkem k regeneraci. Paradoxem bylo, že mě to dovedlo na cestu zdraví, která se s vrcholným výkonem celkem rozchází. Začátky v kuchyni byly celkem úsměvné, drahé nákupy a nevalné výstupy. Dodnes na tu dobu rád vzpomínám, protože bylo velmi vzrušující poznávat smysl v principech fungování tzv. obyčejného zdravého jídla na zdraví a fyziologické procesy v těle. Přesvědčování mého okolí, že by se mělo také přidat na stejnou cestu a následné až neuvěřitelně rychlé výsledky včetně procesů očisty, které ne vždy vyznívaly pozitivně.
Co vše by podle tvého stravovacího modelu měla zahrnovat denní strava? A jak vypadá tvůj jídelníček od snídaně po večeři?
Dostatek tekutin, hlavně dobré a čisté mírně alkalické vody s nízkou vodivostí
(ORP). Kvalitní vstupy na přírodní bázi sestavené dle individuálních potřeb jedince a vnějšího prostředí, kde se nachází. Poměrově upravené tak, aby kryly veškeré potřeby organismu. Ráno začínám čistou vodou s kapkou citrónu nebo jen teplým čajem kukicha v závislosti na okolních vlivech prostředí. Snídani si dávám, až když mám hlad. Pokud trénuji, tak snídám před tréninkem vydatnou obilnou kaši s ořechy a lžičkou kokosové extra panenského oleje nebo oříškového másla, doslazuji obilnými sirupy nebo javorovým sirupem. Ke svačině si dám raw tyčinku nebo fresh s příměsí proteinu a probiotik nebo žitný chléb s čímkoliv. K obědu se snažím o vyvážený talíř, což je kombinace celozrnné obiloviny (rýže, jáhly, pohanka atd.), bílkoviny( ryba, tofu, tempeh, luštěnina) a živé složky (salát, pickles atd.) K večeři si dám salát s bílkovinou a domácí žitný chléb nebo kváskový chléb a jakýkoliv dezert ideálně v podobě raw dortu od mé ženy.