V současnosti vzrůstá obliba různých exotických plodů a jedním z nich je i PAPÁJA – velmi zajímavé ovoce hlavně z hlediska obsažený živin pro sportovce! Papája má i řadu léčivých účinků na lidské zdraví a navíc výborně chutná. Její silné antioxidační účinky snižují riziko mnoha onemocnění, včetně onemocnění srdce, cév a rakoviny.
Rovněž pomáhá mírnit projevy stárnutí pokožky, která si tak zachovává pružnost a mladistvý vzhled. Pokuste si zařadit papáju do svého jídelníčku a sami si tak vyzkoušejte její pozitivní vliv na zdraví.
Jak vypadá?
Jejím plodem jsou velké bobule, které vzhledově připomínají tykev. Uvnitř bobule je sladká a šťavnatá dužina oranžové až červené barvy. Ve středu dužiny můžeme najít množství drobných kulatých šedočerných semen, které mají pepřovitou chuť. Samotná dužina je jemná, sladká a trochu připomíná cukrový meloun. Ne nadarmo ji Krištof Kolumbus pojmenoval jako „ovoce andělů“.
Co obsahuje?
Nejvýznačnějšími obsaženými látkami jsou proteolytické enzymy, z nichž nejznámější je papain, který podporuje trávení a působí protizánětlivě. Papain je často v přípravcích kombinován s dalším enzymem, bromelainem, který se vyskytuje v ananasu. Kromě protizánětlivého působení mají i stimulační účinek na imunitu, pomáhají hojit rány, působí proti otokům a pomáhají zmírňovat bolest.
Proto je můžeme najít ve vícesložkovém volně prodejném léku Wobenzym. Jinak vzhledem k tomu, že se jedná o enzymy proteolytické a tudíž štěpící bílkoviny v potravě, pomáhají při velké škále trávících potíží – špatném trávení, plynatosti, průjmu, zvracení a dalších. Z ostatních přírodních látek lze uvést vitamín C, vitamín B6 a B2, beta karoten, niacin a další.
Jak ji konzumovat?
Papája má výbornou chuť a nejlepší je úplně vyzrálá. Pokuste se, pokud je to možné, držet tento plod v chladu. Po umytí ji můžete rozpůlit na dvě části, vyndat semínka a jíst její obsah lžičkou, podobně jako meloun nebo oloupat slupku z plodu a dužinu nakrájet.
Je tedy vynikající buď syrová a bez přísad nebo v kombinaci s dalšími potravinami, které mohou zlepšit chuťový prožitek. Lze pokapat limetou nebo citronem a přidávat do ovocných či zeleninových salátů nebo do koktejlů a dezertů. Výborně také chutná ve slané kuchyni v kombinaci s kari kořením a jemnými druhy mas – plody moře a drůbežím.