Energie pro lepší den. Netradiční puding z chia semínek

Jsou chia semínka módní výkřik nebo opravdovou superpotravinou? Přesvědčte se na vlastní kůži, vyzkoušejte netradiční chia puding

Cítíte-li únavu po dlouhé zimě, máme pro vás řešení. Přinášíme vám snídani na míru, která zaručeně zlepší váš den a zvýší váš výkon, ať už při práci nebo při sportu. Tato snídaně je sestavena z výživově hodnotných surovin, jež vašemu tělu zajistí velkou dávku energie do nového dne. V hlavní roli jsou chia semínka a z nich jsem připravily vynikající puding.

Tedy, aby se naplnila výživová hodnota, chia pudink ještě obsahuje ovesné mléko a banán, jež jsou pro tělo obrovskou zásobárnou energie a draslíku. Ten předchází chronické únavě a celkově tělo nastartuje do bdělého stavu. Ořechy zase zasytí díky bílkovinám a navíc dodají dávku zdravých tuků. Obsažené borůvky lze považovat za superpotraviny, a to díky vysokému množství antioxidantů mající pozitivní vliv na nervový systém.

Další superpotravinou v tomto receptu je nepražené kakao z kakaových bobů, opět nabité antioxidanty. A celý pudink drží při sobě právě díky chia semínkům.

Chia semínka-módní výkřik nebo superpotravina?

Chia semínka dostala v posledních letech nálepku superpotraviny. Když se člověk podívá na jejich účinky, může snadno nabýt pocitu, že by mu mohla jednoduše vyřešit mnohé zdravotní a psychické problémy. Na druhou stranu také sílí hlasy, že jde jen o módní výkřik a že se jejich účinky přeceňují. Chia semínka tedy berme jako fajn alternativu, kterou si můžeme zpestřit jídelníček a přitom rozhodně udělat další krok směrem k ideálu dnešní doby, který se jmenuje „vyvážená strava a zdravý životní styl“.

 

 • pochází z Mexika a Guatemaly, kde jsou od pradávna hlavní součástí menu hned vedle amarantu, kukuřice a fazolí
 • patřila mezi oblíbenou svačinku běžců, kteří dovedli mnohem lépe hospodařit s energií, a proto se jim přezdívá poklad aztézských běžců
 • mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže vytvořit a je třeba je přijímat stravou
 • v množství 30 g poskytují tělu: 11 g vlákniny, 4 g bílkovin, 9 g tuku a dále fosfor, mangan, vápník, draslík, sodík, železo, zinek, chrom, vitamíny skupiny B a vitamin A, C a E
 • můžeme jimi posypat jogurt, ovesnou kaši nebo také navýšit výživovou hodnotu smoothie nápojů
 • lze také namočit a připravit z nich vynikající pudink z různých druhů mlék v kombinaci se sezónním ovocem a ořechy

Kdo by měl být s konzumací chia semínek opatrný?

Ačkoliv jsou chia poměrně bezproblémová potravina, někteří lidé by si měli dát pozor.

 • Lidé s problémy v oblasti slinivky a žlučníku
  Tito lidé by měli konzumovat jakákoliv semínka v co nejjemnější variantě (rozemletá na mouku), případně ve formě nápoje.
 • Lidé s nízkým krevním tlakem
  Chia semínka mohou, ačkoliv pouze dočasně, snižovat krevní tlak. Pokud na nízký tlak trpíte, rozložte si denní dávku semínek do více pokrmů, abyste zbytečně nezatěžovali organismus.
 • Lidé užívající léky na ředění krve
  Ačkoliv nejsou prokázané žádné kontraindikace s léky, raději se nejprve poraďte s lékařem.
 • Lidé s problémy s polykáním nebo zúženým jícnem
  Semínka v suché formě se mohou nalepit na stěnu jícnu a jejich odlepení může být zdlouhavé. Chia semínka proto konzumujte raději namočené ve vodě, nebo v potravě.

Suroviny a postup:

 • 250 ml ovesného mléka
 • 130 g banánů (2 střední banány)
 • špetka mořské soli
 • 1 PL prášku z nepražených kakaových bobů
 • 60 g chia semínek
 • na dochucení: banán, borůvky a lískové ořechy

Mléko a banány vložíme do mísy a rozmixujeme dohladka. Přidáme špetku soli, nepražené kakao a chia semínka. Celou směs promícháme a dáme přes noc do ledničky. Chia semínka nabobtnají a celá směs pak bude mít konzistenci pudinku. Před podáváním přelijeme do skleniček a pudink ozdobíme. Použijeme jakékoli sezónní ovoce a ořechy. V našem receptu je banán, borůvky a pražené lískové ořechy. Na závěr lze pudink jakkoli „zdravě“ dosladit a to medem, javorovým nebo datlovým sirupem.

 

Bára Bubílková