POD POKLIČKOU s Anetou Hovorkovou

Dnes milé povídání s mladou nadějnou bikerkou a také recept na vynikající “superfood” – domácí energetické tyčinky

Náš mini seriál „Pod pokličkou“ frčí s bikovou sezónou dál a nám se dnes představí nadějná mladá maratonkyně.  Jak se stravuje Aneta Hovorková?

 

Nejprve Anety krátké představení, o cestě k cyklistice a volném čase…

Jmenuji se Aneta Hovorková, je mi 19 let a závodím převážně na horském kole. Cyklistice

se věnuji asi od 14 let, kdy taťka s bráchou začali objíždět seriál Kolo pro život a mě už po pár víkendech strávených v zázemích závodů nebavilo se jen dívat, tak jsem se také postavila na startovní čáru :). Kromě cyklistiky také pracuji a studuji vysokou školu. Volného času skrze tréninky, práci a školu moc nemám, ale ráda na chvilku vypnu procházkou v přírodě, vařením nebo se ráda podívám na nějaký film. Také si moc užívám čas s přáteli/přítelem a rodinou.

Jaké jsou tvoje dosavadní úspěchy a jaké máš závodní ambice?

Do nedávna jsem kombinovala disciplíny XCO a XCM a ani jedné z nich jsem se tak nemohla

věnovat naplno. Zisk titulu mistryně ČR v maratonu do 23 let před necelými 2 měsíci mi otevřel mnoho nových příležitostí a já se tak rozhodla, že se chci ubírat maratonskou cestou. Pár pěkných výsledků se mi podařilo i v cross country, jako například loňské 5. místo na MČR v kategorii U23, kde jsem byla teprve prvním rokem. Výsledky v maratonech byly ale přeci jen lepší. I proto jsem se rozhodla pro disciplínu XCM a pro přestup do jednoho z nejlepších maratonských týmů v ČR – D2mont Merida cycling team. Co se týče mých závodních ambicí, ráda bych se probojovala mezi českou maratonskou špičku i v elitní kategorii a příští rok bych chtěla objet co nejvíce závodů SP v maratonu.

 

Aneto, přibliž nám svůj běžný talíř během závodní sezóny. Co jíš/piješ a čemu se naopak vyhýbáš? Liší se tvůj jídelníček v sezóně od stravování mimo sezónu?

V jídle nejsem moc vybíravá. Nejradši mám italskou kuchyni, asi jako většina cyklistů. Snažím se zařazovat hodně ovoce a zeleniny. Hlídám si i, abych měla všeho dost – bílkoviny, tuky, sacharidy. Jsem milovník masa, ale občas sáhnu i po nějaké alternativě – tofu/tempeh. Moc nemusím většinu českých tradičních omáček s knedlíky, ale když není jiná možnost, tak sním i to. Například pro titul jsem si dojela díky svíčkové, kterou jsem si dala k večeři, protože v Machově bylo hodně těžké najít nějakou restauraci, kde by měli otevřeno. Není to úplně příklad k chlubení, jen spíš tak pro pobavení. Jinak si na předzávodní večeři dávám záležet.

V jídelníčku žádná zdravotní omezení nemám, ale poslední dobou mi je vždy těžko po kravském mléce, takže to nahrazuji rostlinnými alternativami. Žiji sama s přítelem, takže vaření je téměř vždy na mně, ale nevadí mi to. Jak jsem už psala, čas v kuchyni si užívám. 

Piji víceméně jen vodu, čaje a kávu. Poslední dobou si teď místo kávy dost ujíždím na matcha latte s ovesným mlékem. K tomu samozřejmě nesmí chybět kousek hořké čokolády nebo něco sladkého. Jídelníček v sezoně a mimo sezonu moc nerozlišuji. Jednoduše jím, na co mám chuť a po čem se cítím nejlépe.

Cyklistická sezóna bývá dlouhá a náročná i z hlediska častého výkyvu počasí. Jak si udržuješ svoje zdraví a čím podporuješ imunitu? Jsou nějaké konkrétní potraviny nebo doplňky stravy, které zařazuješ do jídelníčku více?

V zimě zařazuji vitamín D a vypiji klidně litr zeleného nebo černého čaje s citronem. V zimním období, kdy není moc velký výběr čerstvého ovoce a zeleniny, si kupuji hodně mražené.

Popiš nám prosím ve zkratce, jak vypadá tvůj jídelníček v tréninkové dny. Jaká konkrétní jídla a načasování ti vyhovuje?

Ve většině případů mám sladkou snídani. Je to buď jen tvaroh s ořechy a ovocem, když jdu na trénink odpoledne, nebo ještě navíc rýžová kaše, když trénuji dopoledne. K obědu mám často rýži/těstoviny se sušenými rajčaty, kuřecím masem, bazalkovým pestem, zeleninou… něco rychlého, co si připravím den před tím. Na trénink vyrážím cca 2-3 hodiny po obědě, takže mezi tím si dám už jen kávu a např. banán s ořechovým máslem a tvarohem nebo domácí ovesné tyčinky. Při tréninku si dávám každou 1-1,5h něco k jídlu. Jsou to ovesné tyčinky, ovocné přesnídávky, banán,… Večeři mám ráda studenou, takže si většinou dám nějakou bagetu, vajíčka, avokádo, rajčata. Vždy něco poskládám z toho co je zrovna doma.

A co většinou jíš v den D, tedy v den závodu? Čím konkrétně doplňuješ energii během maratonu a po něm?

Předzávodní snídani si plánuji vždy 2-3h před startem, což je někdy celkem problém když většina z těch delších maratonů startuje už v 7 nebo v 8 ráno. Je to vždy pořádná porce rýžové kaše s odměrkou proteinu. Navrch dám ovoce, ořechy, ořechové máslo, lněná semínka a sušené datle.

Během závodu doplňuji energii pomocí gelů od značky Ethic sport (vždy alespoň jeden gel každých 45 minut) a iontových nápojů. Ionťák střídám se slanou vodou nebo vodou s ume octem. V delších závodech si dám i banán nebo ovesnou kapsičku pro děti :). 

Do poslední hodiny v závodě mám v depu připravenu colu, kterou si dám i po dojetí do cíle. Po závodě totiž ještě pár hodin nemám vůbec hlad ani chuť k jídlu. K večeři si pak dám víceméně cokoliv. Ať už rýži s masem, zaslouženou pizzu nebo i steak s bramborami.

Anety oblíbený recept: Domácí ovesné tyčinky se slaným karamelem 

Základní vrstva

150g ovesných vloček

50g strouhaného kokosu

15g chia semínek

30ml vlažné vody

50g vanilkového proteinu

100ml mléka (já dávám vanilkové alpro)

Chia semínka smíchám s vodou a počkám, než nabobtnají. Pak vše smíchám, vytvaruju obdélníkový základ pomocí pekáče vyloženého pečícím papírem a dám ztuhnout na mrazák.

Střední karamelová vrstva

150 g datlové pasty

60 g arašídového másla

lžička soli

Vše rozmixuju/pořádně zamíchám a nanesu na základní vrstvu.

Nahoru na ozdobu

50g nasekaných arašídů

50g hořké čokolády

Ořechy nasekám, čokoládu rozpustím, celé to tím pokapu/posypu a čekám, než čokoláda ztuhne.

Hotovou směs nakrájím na tyčinky a každou zvlášť balím do pečícího papíru, aby se nelepily. Skladuji na mrazáku a vždycky vytáhnu třeba 30 minut, než si chci dát.

Blesková zpověď:

Když vařím, tak nejraději… těstoviny se brokolicovou omáčkou.
Když peču, tak nejraději…
cukroví na Vánoce.
Když jdu do restaurace či bistra, tak si většinou dávám…
krémové risotto s kuřecím masem.
V pekárně si nejčastěji kupuji…
croissant.
V kavárně nejčastěji piju…
matcha latte s ovesným mlékem.
Když mě čeká dlouhý vytrvalostní trénink na kole, beru si s sebou…
ovesné tyčinky a kapsičky pro děti.
Když mě čeká krátký rychlostní trénink na kole, beru si s sebou…
gumové medvídky a gel.
Když chytnu na tréninku hlaďáka, kapsy jsou už prázdné a domů daleko, koupím si…
jahodové pendreky.
Na závodech mám vždy v kapse nebo na bufetu připravený…
spoustu gelů od značky Ethic sport.Můj první regenerační snack/pokrm po dojetí do cíle je… zbylá cola z bidonu.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková