Cheat day-jak funguje? 3 nezbytná pravidla, jak ho využít ve svůj prospěch

Cheat day-přínos nebo nesmysl? Jak a proč ho využívají sportovci? Dodržujte jednoduchá pravidla a pomůže i Vám…

První měsíc v novém roce je pryč a kdo si dal předsevzetí o úpravě svého jídelníčku a vytrval, už jistě slaví úspěchy. Zároveň se ale možná dostavuje lehká únava z velké sebekázně a něco z oblíbených laskomin začíná hodně chybět. Jak vydržet dál? Jak si nastavit nový stravovací režim nastálo? Vyzkoušejte „cheat day“.

Cheat day, hřešící den, oba pojmy označují den, kdy si lidé „odpočinou“ od svého zajetého zdravého stravovacího režimu. Cheat day je užívaný mezi sportující populací, i mezi závodníky, kteří si zahřeší po čase, kdy se připravovali na nějakou soutěž a museli striktně dodržovat jídelníček.  A protože se přísně a dlouhodobě stravují velkou část roku, řada z nich si stanoví frekvenci takového dne pravidelně.

Cheat day dovoluje jíst cokoliv, na co má člověk chuť, sladkosti, zmrzlinu, hamburger, hranolky, zkrátka vše, na co se většinu roku jen dívá.

cheat-day

Proč zařadit Cheat day?


Umí překvapit tělo.

Organismus sportovce (nejen vrcholového) má úžasnou schopnost a tou je adaptace. Díky ní dokážeme po pravidelném tréninku zvládnout delší zátěž ve větší intenzitě. Déle, rychleji, s větší silou. Schopnost adaptace ale platí také pro stravování, respektive trávení. Tělo si časem přivykne na složení stravy i energetický přísun, metabolismus celkově zpomalí. Proto je potřeba ho čas od času „nastartovat“ a povzbudit k většímu spalování.

U vrcholových sportovců, kteří trénují ve více fázích nebo absolvují náročné soustředění se často praktikuje ve volný den tzv. refeed day, kdy se „dojídá“ ztracená energie za předchozí dny. Z pohledu kalorického příjmu jde o mnohonásobně vyšší číslo, než je denní výdej, ale dbá se na kvalitu stravy, aby se tělo nezatěžovalo trávením a mělo možnost dobře regenerovat před dalším tréninkovým blokem. Právě ve volbě stravy je rozdíl mezi „refeed“ a „cheat days“.

Má pozitivní vliv na psychiku

Den, kdy můžete dopřát k jídlu cokoliv, má i pozitivní dopad na psychiku. Každý máme své oblíbené „dietní hříchy“, které si racionálně a z různě velkým úsilím odpíráme. Donekonečna to nejde, respektive to vyžaduje, až na výjimky, velkou sebekázeň, spíš nadlidské úsilí. I proto je myšlenka na vámi naplánovaný den, kdy si sníte cokoliv budete chtít a bez výčitek, motivační. Je také prokázáno, že v hřešící den, kdy si smlsnete na celé tabulce oblíbené čokolády (a bude toho třeba víc), se vám zvýší hladina hormonu dopamin, který pozitivně ovlivňuje naši náladu.

cheat days

3 pravidla, jak nejlépe (vy)užít Cheat day

1. Správné naplánování
Ideálně si naplánuje tento hřešící den na takový, kdy víte, že nemáte ani hromadu pracovních povinností, ani sraz s partou kamarádek na společnou vyjížďku (nebo celodenní skialpy). Jde nejen o nakrmení těla, ale také duše. Právě ten stav pohody si musíte umět užít a mít na něj čas.

2. Správné načasování

Jedním z cílů cheat day je navýšení kalorického příjmu, které slouží k tomu, abyste šokovali tělo a daly svůj metabolismus do pohybu. Pokud jedete v novém stravovacím (dietním) režimu krátce, vydržte se zařazením hřešícího dne až po cca 6-8 týdnech.

3. Správná skladba živin

Že z tohoto pravidla vnímáte omezení? Nebojte, jen minimální. V dietní stravě přijímáte vyšší podíl bílkovin, hodně hlídáte sacharidy. V cheat day si naopak můžete příjem bílkovin hodně snížit, dáte zároveň možnost odpočinout vašemu trávení.  Sacharidy a tuky tentokrát řešit nemusíte.

 

Pozor jen na přejedení či žaludeční nevolnosti, způsobené např. snědením většího množství příliš tučného jídla. Metabolismus sportovců není na objem i „kvalitu“ zvyklý, těžko bude trávit…a to už se dostáváme zpátky k adaptaci na dlouhodobý stravovací režim.

A ještě jedna rada na závěr, neoznačujte jídlo, které si dáváte v cheat day za něco zakázaného, nepatřičného. Mnohem vhodnější je nastavit si své přemýšlení o jídle a konkrétních potravinách tak, že si je rozdělíte na ty, co vám jsou prospěšné a k užitku při vašich oblíbených činnostech a ty, které jsou jen chutným plnivem nebo prázdnou kalorií.

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková