Katie Compton pořezal brzdový kotouč

Čerstvá vicemistryně světa v cyklokrosu z nizozemského Valkenburgu Katie Compton byla nucená nečekaně ukončit svou sezónu. Důvod? Hluboká řezná rána na koleni…

Utekl sotva týden, co si devětatřicetiletá americká cyklokrosařka užívala radost ze zisku stříbrné medaile na světovém šampionátu, nyní ji čeká neplánovaná pauza. Ve finálovém závodě belgického poháru DVV Trofee při kolizi s další závodnicí utrpěla hlubokou řeznou ránu, kterou způsobil brzdový kotouč.

Fotografii ošklivě poraněného kolena zveřejnil její partner Mark Legg na Twitteru.

compton koleno

Kotoučové brzdy už zcela ovládly svět horských kol, kde jsou nepostradatelným komponentem, své opodstatnění mají i v cyklokrosu, ale letošní rok to není zdaleka první úraz, způsobený kotoučem. Podobné zranění si přivodila i hvězda podzimní části cyklokrosové sezóny, třiadvacetiletá holandská jezdkyně Maud Kaptheijns. Ta měla ale více štěstí, protože po ošetření v nemocnici a několika stehy mohla následující den nastoupit do závodu Superprestige.

Používání kotoučových brzd v cyklokrosových závodech je schválené od r. 2010, stále diskutovaná a zkoumaná jsou rizika v silniční cyklistice, kde bylo v r. 2016 jejich používání v profesionálním pelotonu zakázáno, nyní jsou druhým rokem povoleny „na zkoušku“. Výrazně se proti tomuto rozhodnutí ohrazuje Asociace profesionálních cyklistů (CPA), která hledá řešení v kapotáži kotoučů nebo alespoň zaoblení hran, zároveň hlasitě volá po zavedení jednotného testu bezpečnosti.

Zdroj: cyclingnews

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková