Jak používat kofein pro zlepšení výkonu?

Kdy, jak a proč je i pro cyklistiku káva prospěšná? Dozvíte se v našem článku…

Většina cyklistů kávu miluje, to je fakt, na kterém se můžeme všichni shodnout. Kdo třeba na vlastní kůži zažil jarní kemp na slunné Mallorce, nemohl přehlédnout do posledního místa obsazené zahrádky vyhlášených kaváren. Přesto je tu otázka, zda, kdy a proč je káva pro výkon na kole prospěšná? Je dobré ji konzumovat i před závodem nebo těžkým tréninkem?

Někdo si dá dvojité espreso, než se vydá na závod nebo těžší trénink, další se raději nedotkne ani kofeinového gelu. Pokud jste někde mezi a nevíte, jak kofein ve svůj prospěch využít, máme pro vás několik užitečných informací.

KÁVA A CYKLISTIKA

Co se děje v našem těle…

Kofein v našem těle stimuluje uvolňování jaterního glykogenu, který potřebujeme pro svalovou práci. Kofein má ale také vliv na rozklad tělesného tuku na volné mastné kyseliny a triglyceridy, které pak naše tělo používá jako palivo. Jeden šálek kávy vypitý hodinu před výkonem zvýší vaší vytrvalost a zjednodušeně řečeno ušetří tak glykogen v játrech na závěr náročného tréninku/závodu.

Kofein vás nejprve stimuluje psychicky a později fyzicky. Má vliv na uvolňování adrenalinu, což navozuje v těle příjemně vzrušující pocit, stejně tak příval energie, síly. Existují totiž i studie, které potvrzují, že kofein zlepšuje svalové kontrakce.

Kdy si dát kofein? 

Odborníci doporučují pít kávu 20 až 60 minut před tělesnou aktivitou, některá doporučení jsou dokonce i dvě hodiny před plánovaným sportem.  Bývalá britská profesionální cyklistka Danielle Clay, která se věnuje sportovní výživě na Univerzitě Leeds Trinity, dokonce doporučuje i dobu kolem dvou hodin, tak dlouho totiž kofein rozkládá naše tělo na jinou, ale stejně silnou chemickou látku, dostáváme tak druhou podporu z kofeinu.

Káva po závodě? Vydržte to 1 až 2 hodiny po fyzické zátěži, po jejím skončení se totiž tělo potřebuje zavodnit a připravit si prostředí pro regeneraci. A káva je lehce diuretická.

Víte, že: Kofein je velmi známý stimulant a bezesporu patří mezi ty ve světě nejrozšířenější a nejoblíbenější. Kofein patří mezi drogy, nicméně v profesionálním světě si vydobyl výjimku a Světová antidopingová agentura WADA byla v roce 2004 nucena vyškrtnout kofein ze seznamu ve sportu zakázaných látek.

KÁVA A KOLO (2)

Kolik kofeinu konzumovat?

Přesné číslo tady nečekejte, v tomto směru je nutné experimentovat. Rozpětí je 2-6 šálků, ale jinak se bude chovat tělo toho, kdo běžně kávu nepije, na rozdíl od toho, kdo je zvyklý na denní dávku kofeinu. Jako návod pro nalezení vaší hranice je tento údaj: dávka kofeinu, která má dle studií zcela průkazný vliv na výkon, odpovídá 5 mg/1 kg tělesné hmotnosti. Začněte s nižším počtem šálků kávy a sledujte svou odezvu organismu. Pokud budete vnímat bušení srdce, úzkost, žaludeční nevolnost, je to jasný signál, že vaše tělo reaguje i na nižší hladinu kofeinu.

Kofein a hubnutí?

Samozřejmě, že ano. Kofein stimuluje tukové buňky, aby odevzdávaly více tuku do krevního oběhu, tam se přemění na energii, kterou odevzdáme při sportu. Černá hořká káva je tak často v jídelníčku těch, co se snaží shodit pár kilo a dopřejí si ji vždy před tréninkem.

KÁVA A CYKLISTIKA

Víte, že: sportovci, kteří jsou navyklí na denní pití kávy si před důležitými závody dávají tzv. týdenní kofeinový půst, aby na ně před závody kofein opět začal fungovat. 

5 důležitých pravidel pro užívání kofeinu pro zlepšení výkonu

 

  • Kávu či jiný nápoj s obsahem kofeinu vypij ideálně 30 – 60 minut před startem
  • Kávu je nutné zapít dostatečným množstvím vody a při aktivitě pak průběžně doplňovat tekutiny.
  • Kofein se vstřebává lépe, je-li káva bez mléka a na lačno-pozor ale, aby to nenarušilo energetickou saturaci před závodem/tréninkem
    •Nezkoušej poprvé účinek kofeinu až v závodní den
  • Na dlouhých závodech či trénincích si nechej užití kofeinu až na poslední čtvrtinou trati.

 

Kafíčkový bonus: Nedávné studie prokázaly, že káva nás nezakyseluje, jak se myslelo, ale naopak neutralizuje. Domněnka o zakyselování byla založena na tom, že po požití kávy vykazuje moč člověka kyselejší povahu a z toho se právě usuzovalo na to zakyselování. Ono to je ale tak, že kofein na sebe váže žaludeční kyselinu, tedy kyselost v trávicím traktu snižuje!

I pro užívaní kofeinu platí pravidlo “nepřehánět to”! Ani extra velká dávka kofeinu vám totiž nenahradí kvalitní trénink a každodenní dobrou životosprávu. 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková