Jana Pichlíková osmá na ME v maratonu!

Trochu stranou zájmu byl evropský šampionát v bikemaratonu, kde české barvy velmi úspěšné hájila i třiatřicetiletá závodnice ze Strakonic…

Ve velmi časném termínu se konal evropský šampionát v MTB maratonu, který hostilo italské městečko  Spilimbergo, vzdálené něco málo přes 100 km od Benátek. Závod „Tiliment Marathon Bike“ byl již potřetí součástí prestižního okruhu UCI MTB Marathon World Series a letos se organizátoři ujali i pořadatelství mistrovství starého kontinentu.  V kategorii žen jsme měli pouze dvojí zastoupení (o termínové kolizi jsme psaly zde).
Na start se postavila úřadující mistryně republiky Jana Pichlíková (Ernste Premier Petr Čech) a Milena Cesnaková (Maloja-Rocky Mountain). Ta se po zdravotních komplikacích z minulého týdne (pád a otřes mozku) závodem doslova protrápila. Naopak česká šampionka opět výborně zabojovala a v poměrně slušné konkurenci vybojovala parádní 8. místo. Tady jsou její postřehy…

Jana Pichlíková ME

ME Spilimbergo alias technické i hravé traily, letící roviny, tahavé stoupáky po šotolce a asfaltu! Abych ve zkratce charakterizovala maratonský závod. Úchvatná krajina v povodí řek Tagliamento a Meduna v kombinaci s horkým počasím přinesly spoustu nezapomenutelných zážitků, dřiny i modřin a osmé místo je neskutečná třešnička na dortu. Spokojenost opravdu veliká, nečekala jsem to. Závod byl dlouhý a těžký – a jak už jsem nastínila, nabídl od všeho něco. Obtížné i hravé traily, kopce které neokecáš a bolí (rozhodně nebyly jen asfaltové), rovinaté pasáže, kde to letí, povzbuzující fanoušky a objevíš kus krásné země. Bojovala jsem se dvěma Italkami, a byl to doslova boj, jedna mě v terénním stoupání chytila za rameno a stáhla mě za sebe, pak jim ještě domácí fanoušci pomáhali s vytlačením biku v prudké strži…ale  co, prostě zážitky a zkušenosti.

Jelo se mi vcelku dobře, ale slušnou krizi jsem si také prodělala. Možná kombinace napáleného startu, budování pozice a také dvou chyb, když jsem se opřela v jednom trailu o nakloněný strom a později mi ustřelilo přední kolo v zatáčce, do které jsem vjela moc rychle. Umístění v TOP ten se počítá, jsem nadmíru spokojená.

Sluší se ještě dodat, kdo že bude letos nosit mistrovský dres evropské šampiónky. Svedly o něj urputný souboj dvě opravdu velké dámy bikové scény, Gun Rita Dhale Flesjaa a Maja Wloszczowska.  Po pěti hodinách těžké dřiny nakonec o necelou půlminutu přijela do cíle jako první nestárnoucí norská hvězda a přidala tak do své sbírky další cennou trofej. Letos oslavila již pětačtyřicáté narozeniny!

Rozhovor s Janou Pichlíkovou po zisku titulu mistryně ČR r. 2017 najdete zde

Kompletní výsledky ME v maratonu zde.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková