Quinoa neboli merlík chilský v posledních letech zažívá na talířích průlom, protože nejen úžasně chutná, ale má hlavně blahodárný vliv na naše tělo a často se také nazývá superobilninou budoucnosti. Quinoa je přitom starodávná obilovina pěstovaná v jihoamerických Andách, kde tvořila základ jídelníčku Inků. Je vhodná pro sportovce, vegetariány, děti a kojící maminky, protože jednou z nejlepších vlastností quinoy je její výživová hodnota.
Je to úplná proteinová bomba, což je u rostlinných produktů spíše výjimkou. Oproti rýži nebo pšenici je výjimečná tím, že obsahuje všech osm základních aminokyselin, stejně jako veškeré potraviny živočišného původu, ale ve srovnání s živočišnými zdroji bílkovin je quinoa snadno stravitelná díky nízkému obsahu tuků, kalorií a je bez lepku. Společně s jejím vysokým obsahem vlákniny získáte potravinu, která funguje jako výborný regulátor cukru v krvi, což je zásadní pro prevenci chorob. Je navíc protizánětlivá a pyšní se širokou škálou vitaminů a minerálů, jako je vápník, železo, fosfor, vitaminy skupiny B a E, draslík a zinek, které jsou nezbytné jak pro zdravé kosti a svaly, tak pro energii a výkon.
Existuje několik druhů: bílá quinoa, červená quinoa a černá quinoa, a dokonce i mouka z quinoy. Každý druh má trošku jinou chuť a texturu. Zrnka quinoy připomínají tvarem něco mezi sezamem a jáhlami a po uvaření má každé zrnko kolem sebe „ocásek“ – klíček. Další předností je její rychlá příprava. Quinoa má lehce oříškovou chuť a pro svou konzistenci je někdy nazývána i vegetariánským kaviárem. Mouka z quinoy se pro běžné pečení příliš nehodí, ale pro zlepšení nutričních vlastností ji můžete přidávat k jiné mouce například do muffinů či palačinek. Samotná quinoa má pak podobné využití jako bílá rýže, kuskus či bulgur. Hodí se jako zavářka do polévek, do rizot či salátů. Je dobrá také jako sytá sladká snídaně, kdy uvařenou a vychladlou quinou smícháte s ořechy, semínky, kokosem, citronovou šťávou, sušeným ovocem a medem nebo javorovým sirupem. V průběhu vaření umí ale pohltit dost vody, a proto je dobré dodržovat tento optimální poměr, kdy na 1 díl quinoy přidáte 2 díly vody. Vaří se stejně jako rýže asi 15 minut a nechává se dojít pod pokličkou.
Quinoa se dá snadno připravit i sehnat – v dnešní době ji najdete ve většině větších supermarketů nebo v drogeriích s potravinovými koutky. Samozřejmě se dá koupit i na internetu nebo v prodejnách zdravé výživy.